Aki válaszol: MUDr. Madarász Noémi gyermekorvos
Melyik életkorban milyen kötelező szűrővizsgálatok vannak? Milyen gyakran kell vizsgálatra vinni a gyerekeket?
A szűrés valójában tünetmentes emberek időnkénti vizsgálata a rejtett betegségek leleplezése céljából. Gyermekek esetében hatványozottan fontos a szűrővizsgálatokon való részvétel, ugyanis vannak olyan elváltozások, amelyek kedvezőtlenül befolyásolhatják a testi és lelki fejlődést. Az újszülött első vizsgálata a szülészeti intézményben történik, majd a kórházból való távozást követő 48-72 órán belül a házi gyermekorvosnál zajlik. A gyermekek preventív vizsgálata az első 3 évben kiemelt figyelmet igényel (az első életévükben kilencszer kerül rá sor, majd egyszer 15-18 hónapos korban, 3 éves kortól pedig kétévente egyszer), hiszen elmaradásra vagy a valamilyen elváltozásra utaló jelek észlelése esetén speciális vizsgálatok elvégzése és a gyermek célzott fejlesztése indokolt. A prevenció alkalmával a kötelező és az ajánlott védőoltásokat is beadjuk.
Milyen vizsgálatok történnek a kötelező ellenőrzések során? Mit kell magunkkal vinni? Minden esetben szükség van pl. vizeletmintára?
A gyermek általános egészségi állapotát, fejlődését mérjük fel: teljes fizikális vizsgálatot, testmagasság-, testtömegmérést (csecsemők esetében fejkörfogatmérést), vérnyomásmérést, vizeletvizsgálatot végzünk, értékeljük a tápláltsági, valamint fejlettségi állapotot (mentális/pszichomotoros/szociális fejlődést), érzékszervek működését (látás- és hallásvizsgálat), serdülőkorban a nemi fejlődés stádiumát.
Ne feledkezzünk meg a fogorvosi szűrésről sem!
Éhgyomorra kell menni egy-egy ilyen vizsgálatra?
Vérvételre célszerű reggel, éhgyomorral menni. A vérvétel előtti estén tanácsos a magas fehérjetartalmú és zsíros ételek elkerülése, valamint nem ajánlott a fokozott cukorbevitel.
Milyen nem kötelező, de ajánlott szűrések léteznek?
Az anyajegyszűrés fontosságáról sokan megfeledkeznek, viszont ez is évenként ajánlott. A bőrön való változások szakemberrel való vizsgálatával korai stádiumban felismerhető a melanoma (az anyajegyek rosszindulatú daganatos elváltozása).
A szemészetben gyakran előforduló diagnózisnak számít a zöldhályog (glaukóma), amelyre látásvizsgálat során fény derül. Ha időben kezelik a betegséget, megelőzhető a látásromlás és vakság egyaránt.
Milyen gyakran indokolt a vérvétel? Van a gyerekeknél általános vérvizsgálat?
Amennyiben preventív jelleggel veszünk vért tünetmentes gyermeknél, ezt a 11. és 17. életévükben tesszük a vérzsírok szintjének megállapítása céljából.
Mi a szűrések valódi célja?
A szűrővizsgálatok célja a lakosság egészségének védelme és a halálozás csökkentése a betegséget megelőző kezdeti tünetek, betegségekre hajlamosító tényezők, illetve rejtett betegségek korai felismerése által.
A rendszeres szűrővizsgálatoknak köszönhetően az időben felismert betegségek nagyobb eséllyel gyógyíthatók, súlyosabb szövődményeik megelőzhetők.
A nem fertőző, krónikus betegségek az esetek túlnyomó részében tünetmentesen alakulnak ki, és sajnos már csak előrehaladott stádiumban okoznak panaszt. Amennyiben a szűrővizsgálat eredménye negatív, a páciens megnyugodhat. Pozitív eredmény esetén előbb állítható fel diagnózis és kezdhető meg a szükséges kezelés.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.