A rekkenő hőségben nemcsak hőguta és napszúrás fenyegeti a földi halandót, hanem sok más nyári nyavalya is, mint a hasmenés, a rovarcsípések okozta kellemetlenségek, vagy a krónikus betegségek súlyosbodása. Kürti László komáromi körzeti orvost arról kérdeztük, mit hogyan tudunk otthon kezelni, és mikor kell orvoshoz fordulnunk.
Mivel keresik most leggyakrabban a betegek?
Elsősorban mozgásszervi bántalmakkal. Az emberek intenzívebben mozognak, mint télen, több a kerti munka, ezt sokszor a derekuk bánja. De sok nyaki és végtagfájdalom mögött egyszerűen csak az áll, hogy megizzadva beülünk a légkondicionált autóba, enyhülést keresünk a ventilátor mellett. Ez a derékfájdalmak nagy részének oka is. A tüneti kezelés, fájdalomcsillapítás és pihentetés ilyenkor elég szokott lenni.
Nyáron gyakoribb a hasmenés, mint az év más időszakaiban. Ez a melegnek köszönhető, vagy annak, hogy a strandokon, kirándulásokon másként táplálkozunk?Nincs egyértelmű magyarázat, de tény, hogy a táplálkozásunk ilyenkor eltér a megszokottól. Az élelmiszerek otthoni hűtésével, tárolásával már nincs gond, szerencsére e téren egyre tudatosabbak vagyunk. A hasmenésekért sokkal inkább a közösségben terjedő vírusfertőzések okolhatók, mint a romlott ételek.
Érdemes rögtön hasmenés elleni gyógyszert bevenni, ha valaki a megszokottól gyakrabban kénytelen meglátogatni a mellékhelyiséget?
Csak akkor, ha már alig tudunk eltávolodni onnan. Egyébként a hasmenést az orvos sem gyógyítja, tüneti kezelést szoktunk javasolni, folyadékpótlást és só bevitelét. Magyarán, nagyon sokat kell inni, és az ásványi anyagok pótlása érdekében sós rudat rágcsálni. A legjobb a klasszikus Soletky. Ezen kívül a hagyományos főtt krumpli, főtt rizs, gabonafélék lehetnek az étlapon. Itthon szerzett hasmenésnél nem érdemes rögtön a patikába rohanni, mert amitől meg akar szabadulni a szervezetünk, annak úgyis ki kell jönnie, és a bélrendszerünk spontán is elég jól regenerálódik. Ha két-három nap alatt nem javul az állapotunk, akkor érdemes gyógyszerhez nyúlni, esetleg felkeresni az orvosunkat.
Kánikula idején még a meteorológusok is fokozott óvatosságra intik a szív-és érrendszeri megbetegedésekben szenvedőket. Őket mi fenyegeti?
Itt két jelenség figyelhető meg. Az egyik, hogy a nagy melegben csökken a magas vérnyomással kezeltek vérnyomása, mert kitágulnak az erek. Amikor a kívánt érték alá csökken a beteg vérnyomása, javasolni szoktuk, hogy csökkentsék a gyógyszeradagot, esetleg egy időre teljesen iktassák ki, de ezt csak azután tehetik meg, hogy konzultáltak az orvosukkal. Utána vissza kell térni a rendszeres gyógyszerszedéshez, mert ez a vérnyomáscsökkenés mindig átmeneti.
Melyik krónikus betegségeken ronthat még a nagy meleg?
Mindegyiken ronthat, de egyiken sem kellene, ha tudomásul vennénk, hogy ilyenkor nem kell terhelni magunkat. A kánikula semmiképp nem a nagy sportteljesítmények és a túlfeszített munka ideje, hanem a pihenésé.
Gyakoriak nyáron a húgyúti fertőzések is. Ezek óvatlanságból bekövetkezett megbetegedések, vagy vírusok terjesztik?
Ez is többtényezős dolog. A húgyúti fertőzéseknél szerepet játszhat a strandolás is, de egyik legfőbb ok azonban ismét az, hogy nem elegendő a folyadékbevitel, sűrűbb a vizelet, és ebben a közegben a fertőzés könnyebben megveti a lábát.
Mennyi az elég, de még nem túl sok folyadék, amit naponta meg kell innunk?
Embere válogatja. A szabadban dolgozó, építkezési vagy mezőgazdasági munkásnál akár négy-öt liter is lehet, mert kiizzadja, aki légkondicionált térben dolgozik, annál kb. két liter. A szívelégtelenséggel küzdőknek nagyon csínján kell bánniuk a folyadékbevitellel, mert náluk ezt a szív nem képes átpumpálni az egyik vérkörből a másikba, túlterhelődhet, és a folyadék valahol stagnálhat, ami szövődményeket okozhat. Nekik az ajánlott, hogy többször igyanak keveset, de azok a betegek, akik még vízhajtót is szednek, ezt is konzultálják meg a kezelőorvosukkal.
Mit tegyünk, ha a rovarcsípések gennyesedni kezdenek, a környékükön duzzad, belilul a bőr?
Működő immunrendszernél a rovarcsípés mindig duzzanatot, bepirosodást és viszketést okoz. Ez tipikus reakció, de egy-két órán belül el kell múlnia. Ha a szúrástól távoli helyen vagy más testrészen is megjelenik ugyanaz a folt, esetleg csalánkiütések keletkeznek, akkor már allergiás reakcióra gondolhatunk. Az allergiára kezelt betegeknek ilyenkor kell a felírt gyógyszerükért nyúlniuk, akik pedig ezt először tapasztalják, azok forduljanak orvoshoz. Ezt javaslom abban az esetben is, ha a tünetek nagyon gyors ütemben romlanak. Egy darázscsípés esetén például borítékolható, hogy a tünetek két-három napig erősödnek, a duzzanat nem apad, de itt elég a hideg borogatás, az ólomecetes kenőcs és a végtag pihentetése, mert természetes reakcióról van szó.
Fertőzést is okozhatnak a rovarcsípések?
Ma már sok olyan rovar is megjelenik nálunk, amelyek eddig nem fordultak elő tájainkon, és ezek terjeszthetnek Lyme-kórt, maláriát és sok más betegséget is. Ha egy csípést követően napok múltán sem javul a helyzet, rossz lesz a közérzetünk, légszomjat tapasztalunk, bőrfoltok jelennek meg távoli helyeken, mindenképp menjünk orvoshoz. Érdemes a dátumokat megjegyezni, mikor történt a csípés, mert ha konkrét fertőzésre gyanakszunk, tudjuk célirányosan vizsgálni.
Érdemes szúnyogriasztó sprayt használni? Van hatása?
Mindenképp. Nyári estéken enélkül nem is ajánlott a szabadban tartózkodni, de árnyékos helyeken napközben is ott vannak a szúnyogok. A horgászok, strandolók, természetjárók folyamatosan kenjék magukat ezekkel a készítményekkel.
Miért van nyáron annyi légúti hurut, mandulagyulladás?
Mert gyakran kimelegedve fogyasztunk fagylaltot, hűtött dinnyét, jeges italokat. Akármilyen melegünk van, kicsit pihenjünk az árnyékban. Ilyenkor jó, ha késik a pincér a hideg sörrel, mert addig a szervezetünk hőmérséklete is csökken. A mértékletesség és a fokozatosság kánikula idején aranyszabály. Sokat kell inni, pihenni, és figyelni a szervezetünk reakcióit, mert az mindig jelez.
A cikk a Vasárnap családi magazin 2024/30-as számában jelent meg, 2024. július 23-án.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.