Anyajegyek a gyerekkorban - Az orvos válaszol

A fiatal cseh orvosok ötöde távozik Nyugatra

Aki válaszol: MUDr. Madarász Noémi gyermekorvos.

Mikor alakulnak ki az anyajegyek a kisgyermekeknél? 

A gyermekkori anyajegyek a bőrön megmutatkozó jóindulatú, pigmentált elváltozások. Az anyajegyek kialakulása általában a pigmenttermelő sejtek (melanociták) csoportosulásának eredménye. Gyermekeknél a legtöbb anyajegy veszélytelen, de fontos odafigyelni rájuk, mivel egyes esetekben elváltozhatnak, és rosszindulatúvá válhatnak. Az anyajegyek különböző színűek (rózsaszínestől a barna árnyalatain át a feketéig), formájúak és méretűek lehetnek, illetve kiemelkedhetnek a bőrfelszínből, továbbá felszínük lehet sima vagy egyenetlen, és nőhet ki szőrszál is belőlük. Méretük a néhány milliméteres átmérőtől a több centiméteresig is terjedhet. Az egészséges anyajegyek határa mindig éles. 

Léteznek veleszületett anyajegyek? Ezek veszélyesebbek lehetnek? 

Veleszületett anyajegynek számítanak azok a naevusok, melyek már születéskor láthatóak a bőrön, de ide tartozhatnak az első két életévben kialakuló elváltozások is. Az újszülöttek nagyjából 2-3%-ánál láthatók festékes anyajegyek, ezek többnyire apró, magányos elváltozások, megjelenésük pedig nem tér el a szerzett anyajegyekétől. Az óriás veleszületett anyajegyek még ritkábbak, de fokozhatják a rosszindulatú bőrdaganat rizikóját. A veleszületett anyajegyek esetén családi halmozódás jellemző. 

Az atípusos anyajegyek általában öröklődnek. Méretük nagyobb és alakjuk szabálytalanabb, mint egy közönséges anyajegyé. Közepük gyakran sötétebb színű, a szélük pedig világosabb, a határuk lehet egyenetlen. Fokozott kockázatot jelentenek a bőrrák szempontjából, így érdemes rendszeresen ellenőriztetni őket. 

2

Mik azok az éranyajegyek és tűzfoltok, és mennyire kell odafigyelnünk rájuk? 

Az éranomáliák nagy része már gyerekkorban jelentkezik, az egyéves gyermekek körülbelül 10-12%-ánál fordul elő, főleg tűzfoltról vagy haemangiómáról van szó. A haemangióma egy jóindulatú érdaganat, amelyet a vérerek rendellenes növekedése és túlszaporodása jellemez. Általában a születéskor vagy az első pár hétben jelennek meg, és az első hónapokban gyors növekedést mutatnak. Az esetek 80%-ában 3-5 éves kor között teljesen visszafejlődnek.  

A tűzfolt többnyire veleszületett elváltozás, egy lapos érszerkezet-rendellenesség (az apró erek ártalmatlan kitágulásából ered), amely kisebb vagy nagyobb felületen a bőr vöröses vagy lila elszíneződésével mutatkozik meg. A testen bárhol kialakulhat. Általában maradandó. Kialakulásában genetikai mutációk játszanak szerepet az érrendszer magzati fejlődése során. 

A haemangiómák és a tűzfoltok különböző, helyüktől és méretüktől függő tünetekkel járhatnak. Amikor folyamatos nyomásnak vagy egyéb hatásnak vannak kitéve, előfordulhat a fekélyesedés, illetve az arcon vagy más fedetlen testrészen esztétikai problémákat is okozhatnak. 

Mikor forduljunk azonnal orvoshoz az anyajegyekkel? 

Amennyiben nő az anyajegy mérete, vagy alakja szabálytalanná válik, megváltozik a színe, fájdalom, vérzés, viszketés, hámlás, nedvedzés vagy gyulladás tapasztalható, érdemes azonnal felkeresni egy bőrgyógyász szakorvost. Különös figyelmet szenteljünk az újonnan megjelenő és szokatlan formájú anyajegyekre. A gyakran irritálódó, rendszeresen sérülő anyajegyeket megelőzés céljából érdemes eltávolítani. A 2 cm-nél nagyobb veleszületett anyajegyek sebészi eltávolítása is megelőző céllal indokolt. 

1

Hogyan védjük a gyermekek bőrét a napsütéstől? 

A bőr védelmének érdekében érdemes betartani az alapvető napozási szabályokat: megfelelő fényvédő használata, a napozás kerülése a legforróbb órákban, valamint védőruházat viselése (pl. UV-szűrő anyagból készült fürdőruha, nadrág és hosszú ujjú blúz). Délelőtt 10-től délután 4-ig ajánlott árnyékba vonulni. Mindig használjunk a bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krémet. A naptejek faktorszáma azt mutatja meg, hogy mennyivel hosszabb ideig szabad a napon tartózkodni, így érdemes magasabb számút választanunk csemeténknek. A pancsolást, vízben tartózkodást követően mindig kenjük be újra gyermekünket fényvédő krémmel, akkor is, ha azt olvassuk a csomagoláson, hogy az adott termék vízálló. Akkor is kenjük be a kicsiket, ha árnyékban tartózkodnak, hiszen a tükröződő felületek is visszaverik a napfényt, szóval ott is könnyen leéghetnek. A gyermekkorban elszenvedett napégés érettebb korban növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát. 

Mik a napallergia tünetei?  

A napallergia tünetei valtozóak lehetnek: a csalánkiütésektől, a piros foltokon át akár a pattanásokig. Már rövid fényhatást követően órákon belül apró, tűszúrásnyi kiütések jelennek meg leggyakrabban a fénynek kitett részeken, valódi allergia esetén pedig az egész testen. A bőr felhólyagosodhat, viszket. Égő érzés, esetleg fájdalomérzés alakul ki. Amint a bőr megnyugszik, a tünetek elmúlnak, azonban visszamaradhat bizonyos fokú foltos bőrelváltozás. A tünetek sokszor összetéveszthetőek a leégéssel, csakhogy ezt a folyamatot nem követi hámlás, illetve többször kiújul, és akár évekig is visszatérhet.  

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?