A tökéletes mosoly ára: fogszabályozás pró és kontra

fogszabályozás

Fogas kérdésekben nem csupán a szuvas, romlott fog okozhat gondot. A rendezetlen fogsor az esztétikai kellemetlenségeken túl egészségi problémát is jelenthet. Akinél elmulasztották orvosolni a bajt gyermekkorban, az már hiába áhítozik a hibátlan mosolyra? Milyen árat kell fizetnünk érte? Dr. Hervay Dóra fogszabályozó szakorvost kérdeztük.

Mikortól javasolt fogszabályozásban gondolkodni? 
Sokfajta fogszabályozási eltérés létezik, és mindegyiket más időpontban, más korban kell elkezdeni kezelni, ezért ajánlott már óvodáskorban eljönni az első kontrollra. Így időben be tudunk avatkozni, ha nagy az eltérés. Ezzel akár azt is ki tudjuk küszöbölni, hogy fogat kelljen húzni, vagy műtétre legyen szükség. Ha sokáig várunk, már csak kompromisszumos megoldások jöhetnek számításba.

A tejfogakat is érdemes szabályozni?
Általános tévhit, hogy meg kell várni az összes tejfog lecserélődését. Vannak kivehető készülékeink, amelyeknek pont az a céljuk, hogy tágítják a fogíveket. Ezt kifejezetten vegyes fogazati időszakban, hét-kilenc éves korban kell elkezdeni, tehát amikor már vannak maradó fogak, de még tejfogak is.

Minek a következményeként alakulhat ki a nem szabályos fogsor?
Egyrészt lehet genetikai eredetű, tehát örökletes, másrészt vannak rossz szokások, amelyek közrejátszanak az eltérések kialakulásában. Ilyen például az, ha valaki sokáig cumizik, szopja az ujját, vagy a száján keresztül veszi a levegőt. Ez utóbbinak több orvosi oka is lehet, például elferdült orrsövény, megnagyobbodott orrmandula. S ha valaki a száján át veszi a levegőt, akkor a száj izmai nem tudják megfékezni a fogak növekedését, és ekkor fordulhat elő, hogy előreállnak a fogak. De az is közrejátszhat, ha valaki nem mellről lett táplálva, hanem cumisüvegből; ha a gyermek túl sok pépes dolgot eszik, nem fogyaszt elég gyümölcsöt, zöldséget, ezáltal nem dolgoznak annyira a rágó- vagy az arcizmai. Gyenge lesz az izomzat, ez negatívan befolyásolja a fogak növekedését, és beszűkülhetnek a fogívek is.

Dr. Hervay Dóra

Esztétikai vagy inkább egészségi kérdés a fogszabályozás?
Mindkettő. Ezért is van, hogy a felső és az alsó fogakat egyszerre kezeljük, mert nagyon fontos, hogy beállítsuk a harapást. Azt, hogy a felső és az alsó fogak hogyan illeszkednek egymáshoz. Ha nincs meg a megfelelő illeszkedés, akkor egyes fogak lekopnak, túlterhelődnek, mozgathatóvá válnak, hamar kiesnek. Ezért fordulhat elő, hogy valakinek negyven-ötven éves korban viszonylag sok foga hiányzik, noha nem voltak szuvasak. Állkapocsízületi problémát is okozhat, amikor fáj, kattog az ízület. Tehát ugyanannyira egészségi kérdés, mint esztétikai.

Milyen típusú készülékek a legelterjedtebbek?
Kivehető és rögzített készüléket használunk. A kivehető készülékekkel szoktunk vegyes fogazati időben dolgozni, ezzel előkezeljük a fogakat. Ha pedig lecserélődtek a tejfogak, akkor jön a rögzített szabályozó, amelyet felragasztunk a fogakra. Ez lehet a klasszikus fém-, esetleg a szinte teljesen észrevehetetlen fehér színű porcelán- vagy kerámiakészülék. Ami egyre jobban terjed a piacon, az a láthatatlan fogszabályozó rendszer, az Invisalign. Ez műanyag sínes megoldás, amelyet ugyanúgy egész nap kell hordani, viszont a páciensnek lehetősége van arra, hogy kivegye. Amikor eszik, iszik vagy fogat mos, kényelmesen meg tudja oldani a készülék nélkül. 

Az éjszakai fogszabályozó már teljesen eltűnt a palettáról?
Ez lényegében a kivehető fogszabályozó, csak a lakosság körében tévesen terjedt el az éjszakai fogszabályozó elnevezés. Nem csupán éjszaka kell hordani, hanem napközben is, amennyit csak lehet. Tizennégy-tizenhat órát szoktunk javasolni, ezért azt tanácsoljuk a gyerekeknek, hogy amint hazatértek az iskolából, és tanulnak, olvasnak vagy épp tévéznek, akkor is legyen bent a készülék. Így intenzívebben ki tudja fejteni hatását. Csak az éjszakai hordás nem elegendő.

fogszabályozás

Milyen hosszú ideig tart általában a kezelés?
Ez az eltérés súlyosságától függ. Az Invisalign készülékekkel meg lehet gyorsítani a kezelés menetét, azonban átlagosan elmondható, hogy egy év mindenképp kell, másfél év az általános, de súlyosabb esetekben akár két-három évre is szükség lehet.

Fájdalmas beavatkozásra kell gondolnunk?
Maga a ragasztás teljesen fájdalommentes. Viszont ahogy mozognak a fogak, az egy kis kellemetlenséggel jár: feszítő, nyomó érzést kell elképzelni, de ez sem állandó. Amikor jön a páciens kontrollra, azután két-három napig érzi, hogy újabb beavatkozás történt. Ekkor pépes étrendet szoktunk javasolni, amely általában meg is oldja a problémát.

Miben korlátozza a készülék a viselőjét?
Étrendi szabályokat érdemes betartani: nem szabad keménybe harapni ‒ például almába, répába ‒, hanem mindent apróbb darabokra kell vágni; nem szabad tapadós dolgokat enni, mint például a tejkaramell, sem rágógumizni. Jobban oda kell tehát figyelni arra, hogy mit eszünk, de ezen kívül mást nem befolyásol. Ugyanúgy lehet fogszabályozóval sportolni, fúvós hangszeren játszani, minden megoldható vele.

Alapvetően minden kezelés pozitív eredménnyel zárul?
Mindig tudunk javítani a helyzeten, de tökéletes eredményt nem minden esetben tudunk elérni. Ez függ attól, milyen diagnózissal érkezik a páciens, de sok múlik a korán is. Gyerekkorban lényegesen könnyebb mozgatni a fogakat, tudunk hatni az állcsontokra, mert még növekedésben van a gyermek. Felnőttkorban legtöbbször kompromisszumos megoldásokra kell törekednünk abból kiindulva, hogy a páciens min szeretne feltétlenül változtatni. A kezelést úgy kell beállítani, hogy egészségi és esztétikai szempontból is elfogadható legyen, de fontos, hogy már az elején jelezzük a páciensnek, ha úgy gondoljuk, nem tudunk tökéletes eredményt elérni. Alapvető, hogy a páciens tudja, mire számítson, és ne érje csalódás a folyamat végén.

Lehetnek-e káros következményei a fogszabályozásnak?
Ha a páciens nem tisztítja jól a fogait, akkor nagyon könnyen elromolhat a fogszabályozó körül a fog, ugyanis ez pluszfelület, amelyen meg tudnak tapadni a baktériumok. A pácienseket még a kezelés megkezdése előtt el szoktuk küldeni szájhigiéniai kezelésre, ahol alaposan letisztítják a fogakat, és elmagyarázzák a helyes fogmosási technikát. Ha nem hozzáértő fogszabályozó szakorvos végzi a kezelést, akkor könnyen előfordulhat, hogy a fogak túl vannak mozgatva, túl nagy nyomásnak vannak kitéve – ekkor kilazulhatnak, akár ki is eshetnek. De ha az orvos megfelelő szakmai háttérrel rendelkezik, akkor ilyen nem fordulhat elő.

Nem olcsó mulatság a fogszabályozás…
A gyermekek esetében az egészségügyi biztosítók hozzájárulnak a kezeléshez, tehát tizennyolc éves korig feleannyiba kerül, mint a felnőtteknek, de így is alapvetően drága beavatkozásról beszélünk. Több száz, de akár néhány ezer eurós tételről van szó.

A cikk eredetileg a Vasárnap családi magazin 2024. november 5-i számában jelent meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?