A rejtett veszély az otthonunkban: a műanyag, amely körülvesz minket

1

A műanyag csomagolások minden nap körülvesznek minket – védik élelmiszereinket, kozmetikai termékeinket és gyógyszereinket. De vajon minket is véd? Nem minden anyag biztonságos, és egyes fajták sokkal nagyobb hatással lehetnek egészségünkre, mint gondolnánk.

A műanyag csomagolás mindenhol jelen van – könnyű, tartós és olcsó. Éppen ez teszi az egyik legnagyobb egészségügyi kockázattá.

A műanyag csomagolások kockázatai

Sok műanyag olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek idővel kioldódhatnak az élelmiszerekbe. Bár a Szlovák Állami Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hivatal rendszeresen ellenőrzi az élelmiszerekkel érintkező anyagokat, nem minden szennyeződést lehet kiszűrni. A szakértők szerint mikroműanyagok és festékanyagok is belekerülhetnek azokba az élelmiszerekbe, amelyeket védeniük kellene. Ezek fogyasztását egyre több kutatás köti össze negatív egészségügyi hatásokkal, mind az emberek, mind az állatok esetében.

„Egyes vegyületek hormonális zavarokat okozhatnak, és hosszú távon befolyásolhatják az anyagcserét. A legkárosabbak közé tartoznak a PVC-fóliák, amelyek ftalátokat, biszfenol A-t (BPA) és más endokrin rendszert károsító anyagokat bocsáthatnak ki” 

– figyelmeztetnek a szakértők.

A helyzetet tovább súlyosbítják az úgynevezett perfluorozott vegyületek (PFAS), amelyeket „örök vegyi anyagoknak” neveznek, mert rendkívül stabilak, és nem bomlanak le a környezetben.

„A PFAS vegyületek hosszú távú kitettsége károsíthatja a reprodukciós rendszert és a vadvilág populációit is” 

– teszik hozzá a szakértők.

1
Érdekes:

A ftalátok szerves vegyületek, melyek nem képeznek erős kémiai kötéseket, és lassú, de hosszú ideig tartó párolgással szabadulnak fel a különböző termékekből. A PVC lágyítására használják ezeket az anyagokat, hogy rugalmasak legyenek a termékek.

Fenntarthatóbb alternatívák

A tudósok és innovátorok folyamatosan keresik a biztonságosabb megoldásokat. Egyre gyakoribb, hogy a műanyag csomagolásokat fenntarthatóbb anyagokkal helyettesítik, például rPET-fóliával, amely újrahasznosított anyagokból készül.

„2030-tól az Európai Unió előírásai szerint minden csomagolásnak gazdaságilag életképesnek és teljes mértékben újrahasznosíthatónak kell lennie az EU csomagolási és csomagolási hulladékokról szóló irányelve (PPWR) alapján. Ez a szabályozás arra kényszeríti a gyártókat, hogy újragondolják csomagolási stratégiáikat” 

– mondja Martin Němec, a DS Smith szlovák és cseh vezérigazgatója.

Az egyik legígéretesebb irányzat a körforgásos csomagolás, amelynek célja, hogy az új csomagolásokat kizárólag már meglévő újrahasznosított anyagokból állítsák elő.

„Ezek az innovatív csomagolások csökkentik a veszélyes vegyi anyagok élelmiszerekbe történő átszivárgását, így nemcsak a fogyasztók egészségét, hanem a környezetet is védik. Az ilyen megoldások elengedhetetlenek a fenntartható ipar számára” 

– teszi hozzá az iparági szakértő.

Emellett segítenek csökkenteni a hulladék mennyiségét, és lehetővé teszik az erőforrások hatékonyabb felhasználását egy zárt körforgásos rendszerben.

5

Hogyan védhetjük meg magunkat és a környezetet?

A csomagolások egészségre és természetre gyakorolt káros hatásainak csökkentése mindannyiunk kezében van. Minden fogyasztó tehet néhány egyszerű lépést. Előnyben részesíteni az újrahasznosítható vagy visszaváltható csomagolásokat. Szelektíven gyűjteni a hulladékot és támogat az újrahasznosítást. Korlátozni az egyszer használatos műanyagok fogyasztását.

A tudósok folyamatosan dolgoznak környezetbarát megoldásokon, például alga- vagy bambuszalapú csomagolóanyagokon. Eközben a kartoncsomagolás egyre népszerűbb az élelmiszeriparban, mivel fenntartható és praktikus.

„A karton megújuló forrásokból készül, teljesen újrahasznosítható, ráadásul könnyű és erős szerkezete miatt hatékony védelmet nyújt a szállítás és tárolás során. Ezáltal hozzájárul a szénlábnyom csökkentéséhez is” 

– hangsúlyozza Němec.

Ha tudatosabban választjuk meg, milyen termékeket vásárolunk és milyen csomagolásban, nemcsak saját egészségünket védhetjük meg, hanem hozzájárulhatunk bolygónk fenntarthatóbb jövőjéhez is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?