Egy nemrégiben készült tanulmány szerint az omega-3 és omega-6 zsírsavak az étrendbe való nagyobb mennyiségű beépítése segíthet csökkenteni a különböző ráktípusok kialakulásának kockázatát.
A tanulmányt az International Journal of Cancer című folyóiratban tették közzé, amely azt vizsgálja, milyen kapcsolat áll fenn ezen zsírsavak és a rák előfordulása között. A kutatók megállapították, hogy
a vér magasabb omega-3 és omega-6 zsírsavszintje alacsonyabb rákos megbetegedési eséllyel jár együtt.
A tanulmány több mint 250 000 ember egészségi állapotát követte nyomon a brit biobank adatain keresztül, és figyelemre méltó összefüggéseket talált 14 különböző ráktípussal, beleértve a vastagbél-, gyomor-, tüdő-, agy- és hólyagrákot.
Miért fontos az omega-6?
Az omega-6 nem veszélyes, sőt, az étrendben nagyon fontos szerepet játszik – a probléma inkább az, hogy túl sokat fogyasztunk belőle. Kulcsszerepet játszik az immunrendszer működésében, segíti a sebgyógyulást és támogatja a sejtek növekedését. A gond akkor jelentkezik, ha túlzott mennyiségben visszük be, miközben az omega-3 bevitel elégtelen. Ez az egyensúlyhiány krónikus gyulladásokhoz vezethet, amelyek növelik a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, az elhízás és az autoimmun betegségek kockázatát.
Ezért nemcsak az omega-6 túlzott bevitelének csökkentése (például növényi olajok és feldolgozott élelmiszerek kerülésével) fontos, hanem az omega-3 célzott növelése is, például halak, magvak, diófélék és minőségi étrend-kiegészítők fogyasztásával.
A kutatás eredményeivel kapcsolatban Dr. Kaixiong Ye, a Georgia Egyetem Genetikai Tanszékének vezető kutatója elmondta a Health magazinnak, hogy ezek a megállapítások megerősítik a korábbi kutatásokat, és még megbízhatóbb bizonyítékokat nyújtanak az omega-3 és omega-6 zsírsavak potenciális rákmegelőző hatásáról. A tanulmány célja az volt, hogy kiküszöbölje a korábbi kutatások hiányosságait, megbízhatóbb adatokra támaszkodva és többféle ráktípust bevonva.

Mik azok az omega-3 és omega-6 zsírsavak?
Az omega-3 és omega-6 többszörösen telítetlen zsírsavak, amelyek kémiai szerkezetükben különböznek egymástól. Az omega-3 zsírsavak kettős kötése a lánc végéhez közelebb, három szénatom távolságra helyezkedik el, míg az omega-6 esetében ez hat szénatomnyi távolságra van. Bár szerkezetük hasonló, egészségre gyakorolt hatásuk eltérő: az omega-3 elengedhetetlen az agy fejlődéséhez, a kognitív funkciókhoz, a szív- és érrendszeri egészséghez, míg az omega-6 az immunrendszert és a bőr egészségét támogatja.
Mivel az emberi szervezet nem képes önmagában előállítani ezeket a zsírokat, az étrenden keresztül kell őket bevinni. Az omega-3 legjobb forrásai a zsíros halak, például a lazac, szardínia és az ajóka/szardella. Az omega-6 nagy mennyiségben megtalálható növényi olajokban, például napraforgó- és sáfrányolajban, valamint diófélékben és magvakban.

A megfelelő egyensúly a kulcs
A kutatás részletesen elemezte a zsírsavak daganatmegelőző hatásait. Kiderült, hogy a magasabb omega-3 szint csökkentette például a vastagbél-, gyomor- és tüdőrák kockázatát. Hasonlóképpen, a magasabb omega-6 szint összefüggésbe hozható volt az agy-, hólyag-, vese-, pajzsmirigy- és egyéb ráktípusok alacsonyabb előfordulásával.
A kutatás demográfiai különbségeket is feltárt. Az omega-3 előnyei különösen fiatalabb résztvevőknél és nőknél voltak hangsúlyosak, míg az omega-6 nagyobb védelmet nyújtott az idősebbek, a férfiak és a dohányzók számára. Emellett a kutatás arra is utalt, hogy ha az omega-6 és omega-3 arány túl magas, az növelheti bizonyos ráktípusok, például a végbél-, vastagbél- és tüdőrák kockázatát.
Ez hangsúlyozza, hogy ezeknek a zsíroknak a megfelelő arányú fogyasztása kulcsfontosságú.
Egyszerű beépítés az étrendbe
Egészségügyi szakértők és szervezetek, például az Amerikai Szív Társaság is javasolják az omega-3 és omega-6 zsírsavak bevitelének növelését. Ezzel cáfolják azokat a félreértéseket, amelyek az omega-6-ot gyulladáskeltőnek tartják. A megfelelő egyensúly fenntartása – ideális esetben 1:1 vagy 2:1 arányban az omega-6 javára – nemcsak a rák megelőzésében, hanem az általános egészség megőrzésében is kulcsfontosságú.
Ha növelni szeretné e jótékony zsírsavak bevitelét, érdemes omega-6-ban gazdag ételeket fogyasztani, mint például diót, tökmagot, napraforgómagot és tojássárgáját. Az omega-3 legjobb forrásai pedig a zsíros halak, dió, chia mag, lenmag és szója. A táplálkozási szakértők azt tanácsolják, hogy ezeket a tápanyagokat lehetőség szerint teljes értékű élelmiszerekből vigyük be, mert azok további hasznos tápanyagokat is tartalmaznak, és a szervezet könnyebben hasznosítja őket, mint az étrend-kiegészítőkből származó formáikat.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.