Tragikus következményei lehetnek az anyai jódhiánynak

jódtabletta

A pajzsmirigyproblémák népbetegségnek számítanak. A jódhiány a várandósság idején duplán veszélyt jelent, hiszen a magzatra is káros, akár tragikus következményei is lehetnek. A jód pótlása azonban problémás lehet, így szakorvos segítségére is szükség lehet.

Hatása a magzatra

A jódhiány nem csak az édesanya szervezetére hat, hiszen a magzat minden szükséges anyagot – így a hormonokat is – az anya szervezetéből nyeri. Abban az esetben, ha a hormonszint nem megfelelő – mely a jódhiány egyenes következménye –, a magzat fejlődéséhez szükséges hormonok mennyisége is lecsökkenhet. Ez pedig tragikus következményekkel is járhat.

Spontán vetélés

A jódhiány az első trimeszterben sajnos vezethet a magzat elvesztéséhez is. A jódhiány megnöveli a perinatális halálozás esélyét is. Ez a késői magzati halálozást (azaz a második/harmadik trimeszterben bekövetkező halált), illetve a 0–6 napos korban bekövetkező csecsemőhalálozás lehetőségét jelenti.

Kreténizmus

Szerencsére mára ez a kórkép igen ritka. Kialakulásának oka, hogy a perinatális időszakban a magzat nem kap elegendő pajzsmirigyhormont, így komoly neurológiai és más fejlődési rendellenességek alakulnak ki a babánál.

Fejlődési rendellenességek

Az alacsony jódszint alacsony pajzsmirigyhormonszintet is okoz. Ez még akkor is gond lehet, ha a kreténizmus mára szinte eltűnt, hiszen a fejlődési rendellenességek – bár kisebb romboló hatással – így is jelen lehetnek pajzsmirigy-alulműködés és jódhiány esetében.

Jódpótlás

A jód pótlása messze nem olyan egyszerű, mint gondolnánk, hiszen a bevitt jód mintegy 90%-a kiürül a vizelettel. Ezen lehet segíteni, vagyis a hasznosulás mértékét fokozni, ha a jódot szerves kötési for-mában visszük be a szervezetbe. Ez praktikusan kálium-jodid formát jelent, ennek a vegyületnek a vízoldékonysága kitűnő, így hasznosulása is igen magas arányú.

A jód hasznosulásának fokozására érdemes olyan készítményt – praktikusan várandósvitamint – szedni, mely szelént is tartalmaz – természetesen ezt is szerves kötési formában – illetve a lehető legtöbb nyomelemet, vitamint és ásványi anyagot (amit csak lehet, szerves formában), hiszen az egyes anyagok segítik a többi hasznosulását.

(napidoktor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?