Mi kerüljön a tányérunkra?

táplálkozás

Hogyan hatnak az élelmiszerek egyes csoportjai a rákos megbetegedések kialakulására, illetve megelőzésére?

Ha a szakemberek száz százalékig biztosak lennének abban, hogy egy bizonyos élelmiszer megvéd bennünket az onkológiai betegségektől, akkor azt már régóta valamennyien becsületesen fogyasztanánk. Sajnos, bizonyosat erről nem tudunk, ám a tudósok folyamatosan és tüzetesen vizsgálják az élelmiszerek és tápanyagok szerepét a rosszindulatú daganatok kialakulásában. A vizsgálataik alapján aránylag egyértelmű, mit kellene fogyasztanunk, és mit kellene kiiktatnunk az étrendünkből, hogy megelőzzük a rákot.

Zöldség és gyümölcs

Egyetlen tudós sem állítja, hogy ha sok zöldséget és gyümölcsöt eszünk, elkerüljük a rákot. Mégis azt javasolják, naponta legyen a tányérunkon zöldség és gyümölcs, aránylag nagy mennyiségben. „A zöldségek és gyümölcsök közvetve csökkentik a daganatos betegségek kockázatát azáltal, hogy csökkentik a napi energiabevitelt és elősegítik az egészséges testtömeg megőrzését” – magyarázza dr. Peter Minárik. A szakember azt javasolja, nyersen fogyasszunk minden színes gyümölcsöt és zöldséget, beleértve a hagymát és a fokhagymát is. „Naponta legalább 400 g keményítőmentes zöldségfélét és gyümölcsöt érdemes megenni, de még jobb, ha 600 gramm a napi adagunk” – tanácsolja a gasztroenterológus.

„A fokhagyma nagy valószínűséggel csökkenti a vastag- és végbélrák, a hagyma pedig a gyomorrák kockázatát” – szögezi le a szakember, hozzátéve, hogy a rák megelőzése végett minden ételhez érdemes hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonát fogyasztani.

Érdekes

Teás tanács

A zöld és a fekete tea az antioxidánsok gazdag forrása, és számos onkológiai társaság ajánlja a fogyasztását, természetesen főként cukor és tej nélkül.

Minél kevesebb zsírt

A kutatások ugyan nem bizonyították egyértelműen, hogy a zsírban gazdag táplálék növeli a rák kockázatát, a bökkenő viszont az, hogy ha a zsírban gazdag ételektől meghízunk, túlsúlyosak leszünk, az már kockázati tényező a rákot illetően. „Vannak korlátozott számú bizonyítékok, hogy az állati zsírokban (vaj, tejföl, zsír) és a növényi eredetűekben (kókuszzsír, pálmaolaj) található telített zsírsavak növelhetik a rák kockázatát” – mondja dr. Peter Minárik, és egyúttal leszögezi, nincs elegendő bizonyíték arra sem, hogy a „jó” zsírok, azaz a növényi olajokban, diófélékben vagy a halzsírban lévő telítetlen zsírsavak jelentős mértékben csökkentenék a rosszindulatú daganatok kockázatát. Mivel elsősorban az állati zsírok függnek össze a túlsúllyal, a szív- és érrendszeri betegségekkel, a szakember a rák megelőzése érdekében azt javasolja, napi táplálékunkban csökkentsük 10% alá a magas telített-zsírtartalmú ételeket, a transzzsírsavakat pedig (melyek a növényi olajok részleges hidrogénezése során keletkeznek) 1% alá.

Érdekes

Tízparancsolat az egészségért

1. Ügyeljünk a súlyunkratartsuk a BMI-indexet a norma alsó határán.

2. Mozogjunk – naponta 30-60 percet szánjunk a testmozgásra.

3. Táplálkozzunk egészségesen – kerüljük az édesített italokat és a magas kalóriatartalmú ételeket.

4. Növényi táplálék – együnk naponta legalább 400 g (ill. 5 adag) keményítőmentes zöldséget és gyümölcsöt.

5. Kerüljük a füstölt húsokat – vörös húsokból legfeljebb 500 grammot együnk hetente, füstölt terméket inkább ne fogyasszunk.

6. Alkohol – legjobb, ha egyáltalán nem iszunk, ha mégis, a napi maximális mennyiség férfiaknál legfeljebb 2 adag, nőknél legfeljebb 1 adag legyen.

7. Só és penész – a napi elfogyasztott sómennyiség 5 grammnál ne legyen több, és óvakodjunk a penészes élelmiszerektől.

8. Táplálékkiegészítők – a változatos táplálkozást főként változatos élelemmel biztosítsuk, ne táplálékkiegészítőkkel.

9. Szoptatás – a csecsemőt az első 6 hónapban a legjobb kizárólag anyagtejjel táplálni.

10. Ne dohányozzon – soha!

Legfeljebb 0,5 kg hús

„Léteznek bizonyítékok, hogy a vörös húsok – marha, borjú, sertés, bárány, vadhús – fogyasztása a vastag- és végbélrák egyik lehetséges oka. A füstölt vörös hús, mint a kolbász, szalámi, virsli, disznósajt vagy a zsíros sonka rákkeltő hatása viszont meggyőzően bizonyított, és valószínű, hogy növelik a gége-, a gyomor-, a hasnyálmirigy-, a tüdő-, a prosztata- és a méhrák kockázatát” – figyelmeztet dr. Minárik. Rákkeltő anyagok a húsokban főként magas fokú hőkezelés és grillezés során keletkeznek, ugyancsak káros hatású a vörös húsok magas hémvas-tartalma vagy a füstöléskor használt anyagok. Ezért a gasztroenterológus azt javasolja, a vörös húsok helyett inkább a fehér húsokat, baromfit és főként halat, legalább 1-2x hetente, valamint a hüvelyeseket iktassuk az étrendünkbe. Ha nem tudunk lemondani a vörös húsról, a heti adagot csökkentsük 300-500 grammra (ez 400-750 g nyers húsnak felel meg).

Érdekes

Ami a legfontosabb

A rákmegelőzés érdekében figyeljünk arra, hogy a táplálékunkban legyenek:

vitaminok – A, C, D, E, béta-karotin, levélsav, folát

nyomelemek – kalcium, szelén

probiotikumok – főként növényi táplálék, továbbá fortifikált és erjesztett élelmiszer, tejtermékek formájában

Tejet mértékkel

A tej és az onkológiai megbetegedések viszonya nem teljesen egyértelmű. „Kutatások igazolták, hogy a tej és a tejtermékek csökkentik a vastag- és a végbélrák kockázatát, elsősorban a magas kalciumtartalom révén” – erősíti meg a táplálkozási szakember. Egyúttal azonban arra utaló jelek is megjelennek, hogy a nagy adagban elfogyasztott tejtermékek növelhetik a prosztatarák kockázatát, egyes szakemberek pedig a mellrák kialakulásában sem zárják ki ezt a veszélyt. Az egészséges táplálkozás és a rák kockázatának csökkentéséért naponta legfeljebb három adag, alacsonyabb zsírtartalmú tejes étel ajánlott – egy adagnak egy pohár tej vagy kefir, egy joghurt vagy fél csomag túró felel meg.

Martina Palovčíková,
Zdravie

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?