Az egyre népszerűbb internetes boltok vonzerejét elsősorban a választék, a gyakran alacsonyabb ár és a kényelem jelenti, a kockázatot pedig az, hogy a világhálón sok csaló és adathalász webshop is található.
Aki ilyenre akad, örülhet, ha csak a soha meg nem kapott árucikk árát veszti el, nem pedig a számláján levő összes pénzt. Márta nevű olvasónk egy Hugo Boss ruhát nézett ki magának egy olasz webáruházban, ráadásul komoly árengedménnyel – 250 helyett 150 euróért. Az oldal teljesen korrektnek tűnt, professzionális grafikával, még egy olaszul tudó ismerősével is megnézette a szöveget, és miután ő azt mondta, hogy rendben van, megrendelte a ruhát. A fizetéshez érve megadta a kártyája adatait, megköszönték, de visszaigazolást arról, hogy a megrendelést megkapták, nem küldtek az e-mail-címére. Ekkor már kicsit nyugtalan volt, de szombat lévén azt gondolta, az olaszok lusták, majd hétfőn válaszolnak. Ám akkor sem kapott semmit. Még egy e-mailt is írt nekik a honlapon található űrlapon, erre sem jött válasz. Viszont a 150 eurónak megfelelő összeget kínai jüanban levették a számlájáról.
A már megvásárolható Vasárnapban Vrabec Mária utánajárt, mi minden lehet gyanús a webshopok körül; mi mindenre érdemes odafigyelni; hogyan látja a helyzetet a szakember; hogyan tudjuk kivédeni, hogy ráfizessünk; ha már ráfizettünk, jár-e kárpótlás; mi lehet a megoldás…
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.