A következő hetekben, hónapokban a legjobb szlovákiai szakemberek adnak hasznos tanácsokat azzal kapcsolatban, hogyan előzzük meg az egyre gyakrabban előforduló daganatos betegségeket. Szakorvosaink arra is vállalkoznak, hogy az Olvasók kérdéseire, leveleire válaszoljanak.
Aki tanácsol: MUDr. Alena Kállayová docens, a Nemzeti Szűrőprogram egyik szülőanyja
Kétévente minden 50–69 éves nő kap meghívót mammográfiára. Általában az egészségbiztosítótól, de a nőgyógyász vagy a körzeti orvos is ajánlhatja. Ha valaki maga igényli a vizsgálatot, megbeszélheti a diagnosztikai központ orvosával.
A vizsgálat során mindkét emlőt megröntgenezik, s a felvételt minden esetben egymást követően két, megfelelően felkészült radiológus szakorvos értékeli. Ha az eredmény negatív, ezt azonnal közlik a pácienssel, de postán is megkapja a kiértékelést.
Amikor nem teljesen egyértelmű a lelet, a szakorvos áttapintja az emlőt, és dönt az esetleges kiegészítő felvételek, ultrahang- vagy mágnesesrezonancia-vizsgálat, illetve a mintavétel szükségességéről. Ez általában három napon belül, ugyanott történik. Az eredményt tizenöt napon belül az orvossal történő személyes megbeszélés során közlik. Ha rendben találnak mindent, két év múlva megismétlődik a vizsgálat.
Ha a patológus által megvizsgált minta eredménye kimutatja a daganat jelenlétét, a szakorvos személyesen beszéli meg a diagnózist és a szükséges további kezelést a pácienssel.
A mammográfiás szűrésen részt vett 1000 nő közül
-
970-nek az eredménye negatív,
-
30-nak további vizsgálatra van szüksége,
-
12-től vesznek szövetmintát,
-
6-nál mutatják ki a rákos elváltozást.
Néhány nő mammográfia helyett más módszereket helyez előtérbe, de az ultrahangos vagy mágnesesrezonancia-vizsgálatról eddig nem bizonyított, hogy korán felismerik a rákot. Az emlő ultrahangvizsgálata önmagában, esetleg első vizsgálatként nem alkalmas sem a daganat diagnosztizálására, sem szűrésre. Csupán kimutatnak gyanús elváltozásokat, amelyeket további módszerekkel és gyakoribb szövetmintavétellel ellenőrizni kell mindaddig, amíg be nem igazolódik, hogy jóindulatú, nem pedig rákos daganatról van szó. (uk)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.