Mi a mendemonda, és mi az igazság?

<p>Okoznak a koffeines italok dehidratációt, víztelenedést? Kell-e korlátozni a tojásfogyasztást vagy kerülni a zöldségek főzését? Bizonyos tápanyagok bizonyos napszakban fogyasztva segítik a fogyást?</p>

1. Nem mindig könnyű megkülönböztetni a tényeket a kitalációktól. A koffeines italoknak dehidratáló hatásuk van, és valóban növelik a folyadékszükségletet?

A koffeinről a kutatások igazolták, hogy 250 mg/nap adag fölött vizelethajtó hatású, következésképpen fokozott vízvesztéshez vezethet. (Ez a hatás a rendszeres koffeinfogyasztóknál gyengébb a szervezet alkalmazkodóképességének köszönhetően.) Ám a nem túlzott mennyiségben fogyasztott koffeines italok (tea, kávé és kólafélék) nem növelik a folyadékvesztést, mivel a bennük lévő víz is hozzájárul az összes folyadékszükséglet fedezéséhez. 

A nemzeti hatóságok Európa-szerte azt javasolják, hogy az italokból származó vízbevitel felnőtteknél legalább 1,2 liter (4–6 pohár) legyen. Ez a mennyiség hozzáadódik ahhoz, amelyet az ételekből és anyagcserénk folytán nyerünk, s pótolja azt a vizet, melyet vizelettel, széklettel, izzadással és a tüdőn keresztül elveszítünk. Ne feledjük: továbbra is leginkább a tiszta, jó minőségű csapvíz a legalkalmasabb szomjunk oltására.

A kávéhoz felszolgált vizet a kávé előtt vagy utána igyuk? A kávézás szertartás, melynek hagyománya és etikettje van, s területenként (országonként?) változhat.

* A Monarchiában a vizet még a kávé előtt fogyasztották, manapság már inkább utána. A dietetika szemszögéből mindegy, a vízre szükség van.

* Az ínyenc – aki csakis cukor és tej nélkül fogyasztja feketéjét – azt mondja, a kávé után közvetlenül nem iszik, minél tovább szeretné érezni a keserű ízt.

* A fogorvos tanácsa pedig az, hogy öblítsük csak le, mert elszínezi a fogunkat.

* Ha a koffein hatására nyelvünkön szárazságot érzünk, üde leheletünk végett a kávé után fogyasszuk el a felszolgált vizet!

 

 

2. Nem több mint három tojást kellene ennünk hetente?

A vér magas koleszterinszintje a szív- és érrendszeri betegségek ismert kockázati tényezője. Ez vezetett ahhoz az elképzeléshez, hogy a tojássárgája, amely koleszterinben gazdag (mintegy 225 mg van belőle egy közepes méretű tojásban) bizonyára árt a szívnek. Azonban a test koleszterinjének több mint 75%-át magunk állítjuk elő.

* A táplálékból származó koleszterin általában igen kis hatással van ilyen tekintetben. Néhány ember ugyan érzékeny lehet rá, ám a telített zsírok sokkal nagyobb hatással vannak a vér koleszterinszintjére, különösen az LDL- („rossz”) koleszterin mennyiségére.

* A tojásnak pedig alacsony a telítettzsír-tartalma.

* A legtöbb egészségügyi és a szív egészségével foglalkozó tanácsadó szervezet Európában és máshol is a világon többé már nem szab határt az elfogyasztott tojások számának, ha mellette biztosított az egyén változatos, kiegyensúlyozott, egészséges, alacsony telítettzsírtar-talmú táplálkozása.

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?