<p>A statisztikák szerint a közép-európai emberek mintegy 40 százaléka rosszul alszik. A nyári hőségben, amikor éjszaka sem nagyon esik 20 fok alá a hőmérő higanyszála, sokan nem tudják magukat kipihenni. <strong>Mit tehetünk azért, hogy kellemesen, elegendő alvással, nyugodtan töltsük az éjszakát?</strong></p>
Elalvás előtt langyos vízzel zuhanyozzunk – ez lehűti a testhőmérsékletet 35,5 fokra. Ne vegyünk hideg zuhanyt, mert az serkenti a vérkeringést, s így felhevíti a testet.
- A paplant, vastag takarót tegyük félre, takarózzunk vékony, lenvászon lepedővel, mivel éjszaka azért lehűl a hálószoba levegője.
- Használjunk lenvászon ágyneműt: felszívja az izzadságot, hűsítően hat.
- A pizsama, hálóing is lehetőleg szellős legyen, és ne műszálas.
- Ne aludjunk csupaszon: nemcsak higiéniai szempontból nem ajánlatos – a test éjszaka fél liter vizet kiizzad –, hanem kihűlés is fenyeget.
- A gyermekekre ugyanaz érvényes, mint a felnőttekre. Vigyázzunk, mert a kicsik szervezete még hamarabb túlhevül. Ne használjanak vastag, hanem csak vékony, lenvászon takarót!
- Nappalra csukjuk be az ablakokat. Húzzuk be a függönyt, a sötétítőt, vagy eresszük le a redőnyt, így kirekesztjük a hőséget. Késő este és kora reggel szellőztessünk, tíz percre tágra nyitva az ablakokat.
- A levegőt legjobban úgy frissíthetjük fel, hogy nyirkos törülközőt akasztunk az ablakra.
- Éjszakára csak az ablak szellőzőnyílását tartsuk nyitva. Ha az ablakot kinyitjuk, a takaratlan nyak és váll megmerevedik.
- Kellemesen felfrissülünk, ha egy gumitömlőt megtöltünk hideg vízzel, s az ágyban lábunk közé szorítjuk.
- Lehetőleg olyan matracot vegyünk, amelynek mindkét oldala használatos: a nyári lenvászonnal van bevonva, így jól felissza az izzadságot; a finom, gyapjas téli oldal melegít.
- A ventilátort vagy a klímaberendezést ne hagyjuk egész éjszakára bekapcsolva. Egyrészt zavaró, ha túl hangos, másrészt az áramköltség is alaposan megemelkedik. Tanácsosabb elalvás előtt működtetni, aztán kikapcsolni.
- Mit és mennyit igyunk elalvás előtt? Naponta legalább 3, nagy hőségben akár 3,5–4 l folyadék – lehetőleg szénsavmentes ásványvíz – ajánlott, de elalvás előtt csak egy-két kortyot igyunk. Így átalhatjuk az éjszakát, s nem ébredünk szomjasan.
- Alkoholt lehetőleg ne vagy csak nagyon keveset fogyasszunk! Mámorosan ugyan hamarabb elalszunk, de a szesz lebontása megterheli a szervezetet, kiszárítja a testet. Az utolsó pohárka italt lehetőleg három órával elalvás előtt hörpintsük fel.
- A dohányosok ne feledkezzenek meg arról, hogy a nikotin serkentő hatású, szűkíti az ereket, s a test éjszaka nehezebben adja ki magából a meleget. Az utolsó cigarettára lehetőleg két órával elalvás előtt gyújtsunk rá.
- Az utolsó étkezés ne legyen később 19 óránál, és csak könnyű ételt fogyasszunk – halat, zöldségsalátát, nem túl édes gyümölcsöt, hogy ne terheljük meg az emésztőrendszert.
- A nyári hőségben nem baj, ha kevesebbet alszunk. A melatonin – ez a tobozmirigyben termelődő hormon szabályozza az alvást – csak sötétben termelődik. Nyáron jóval hosszabb ideig van világos, és a fény visszaszorítja a képződését!
- Szúnyogok, legyek gyakran zavarják az alvást. Védjük az ablakot szúnyoghálóval, ma már könnyen felragaszthatók kaphatók az üzletekben.
Szöveg uk
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.