<p><strong>A helyszínről jelenti: Bőd Titanilla: </strong>Harminc évvel a szöuli nyári játékok után Dél-Korea ismét olimpiát rendezhetett, Pjongcsangban a legjobb téli sportolók találkoznak. Bár a szervezés magas színvonalú, a szeles időjárás miatt már az első napokban is több versenyt el kellett halasztani.</p>
Együtt a két Korea
Az olimpiai megnyitón általában az a legnagyobb kérdés, ki fogja meggyújtani a lángot, ám ezúttal elképzelni sem lehetett, hogy ne a műkorcsolyázó Juna Kim legyen a fáklyás váltó utolsó tagja. Az ország szupersztárja, Vancouver olimpiai bajnoka és Szocsi (sokak szerint lepontozott) ezüstérmese a rá jellemző eleganciával tett eleget a megtisztelő feladatnak.
A megnyitó azonban nemcsak a hófehér kabátban piruettező Juna Kimről marad emlékezetes – a látványos ünnepségen a két Korea küldöttsége együtt, a Koreai-félszigetet ábrázoló közös zászló alatt vonult be, Dél-Korea államfője, Mun Dzsein és az észak-koreai államfő húga, Kim Jodzsong szeme láttára. Észak- és Dél-Korea a női hokitornán is közös csapatot indít, amelynek bőszen szurkol az olimpiára érkezett több mint 200 észak-koreai „pomponlány” is.
Nasztya ezüstje
A szlovák színekben versenyző Anastasia Kuzminának a pjongcsangi a harmadik olimpiája. Vancouver előtt még alig ismerték, nem volt teher a vállán, így nyerte meg a sílövők sprintjét és lett második az üldözéses versenyben. Négy évvel később Szocsiban már nagyobbak voltak az elvárások, hiszen címvédőként állt rajthoz, és ismét nem volt nála jobb a sprintben. Pjongcsang előtt ezért sokan már borítékolták a mesterhármast, hiszen Kuzmina élete legjobb idényét futja, a szó legszorosabb értelmében – nincs nála gyorsabb futó a mezőnyben. A pjongcsangi sprintben sem volt, de mindenki Nasztyája a lőtéren a dermesztően hideg szélben háromszor is célt tévesztett, így csak 13. lett.
Az előző két téli olimpia évében az év sportolójának választott Kuzmina az üldözéses versenyben megmutatta, mekkora harcos: bár itt is volt négy lövőhibája, fenomenális futással feljött a második helyre!
A tyumenyi születésű, de Besztercebányán új otthonra találó Kuzminának azért is különleges a helyzete Pjongcsangban, mert öccse, Anton Sipulin is azok között az orosz sportolók között van, akiket a szocsi doppingbotrány miatt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nem engedett indulni a mostani játékokon. „Antoskáért is harcolok” – jelentette ki ezüstérme megszerzése után Kuzmina.
Csontig hatoló hideg
A játékok első napjaiban a csontig hatoló hideg (a hegyekben a hőérzet nem ritkán mínusz 20 fok alá süllyedt) okozott kihívást nézőknek és versenyzőknek egyaránt, aztán ehhez a viharos szél is csatlakozott.
Az első négy betervezett alpesisí-számból csak egyet lehetett megtartani, a férfiak lesiklását, valamint a nők óriás-műlesiklását és műlesiklását is halasztani kellett. Ez nehéz feladat elé állítja a versenyzőket, akik nem ritkán konkrét óra konkrét percére igyekeznek időzíteni a (főleg mentális) csúcsformát, a csúszások és halasztások miatt azonban folyton új és új helyzetekhez kell alkalmazkodniuk.
A női hódeszkások lejtő számának döntőjét ugyan elengedték a szél ellenére is, de rengeteg volt az esés, kész csoda, hogy nem történt komoly sérülés. A versenyzők a körülményeket látva kérték a szervezőket, hogy halasszák későbbre a döntőt, de csak egy kissé cinikus választ kaptak: „Senkit sem kötelezhetünk arra, hogy lecsússzon a lejtőn, ha nem akar.”
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.