<p>Mára már csak kevés ember maradhatott le arról az üzenetről, hogy a zöldségek és a gyümölcsök jót tesznek nekünk. Tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal, és növelik a rostbevitelt.</p>
Minden roppanásnyi almában, falatnyi répában, darabka brokkoliban, amelyet elfogyaszt, temérdek olyan növényi vagy „fito-” tápanyag van elrejtve, amelyről már tudjuk, hogy nagyon hasznos az egészségünknek és jóllétünknek. A növények a természetes védőanyagok százezreit fejlesztették ki, amelyek segítik őket mindenféle fertőzés – a gombástól a baktériumosig – elleni harcban, segítik túlélni azokat a megpróbáltatásokat, melyeket a helyi környezet rájuk rótt. Ezek az apró molekulák bennünket is védenek, ha elfogyasztjuk őket, vagyis másodkézből hozzájuthatunk jótékony védő hatásokhoz.
A vörös- és fokhagymában lévő, aromát adó vegyületek harcba szállnak bakteriális és vírusos fertőzéseinkkel, az antioxidánsok pedig a mérgező szennyeződésekkel. Számos, a kutatók által felfedezett fitonutriensnek, a C-vitaminhoz hasonlóan, vannak antioxidáns tulajdonságai, vagyis támogatják szervezetünket a szabad gyökök elleni küzdelemben. A szabad gyökök olyan vegyületek, melyeket a test állít elő, és ha nincsenek hatástalanítva, a sejtekben olyan változásokat idézhetnek elő, melyek a szívbetegségektől a rákig, szürke hályogig és a ráncokig bármihez vezethetnek. Jó hír, hogy Európában rengeteg olyan élelmiszert élvezhetünk, amely tele van védő fitonutriensekkel. Saját érdekünkben próbáljunk tehát minél több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani.
A fokhagymában és vöröshagymában található kénvegyületek (allicin szaponinok) és a kvercetin védenek a fertőzések, az emelkedett koleszterinszint, a szívbetegség és a sejtek rákos elváltozásai ellen.
A legendás hagymaleves gazdag aromájú, igazi ínyenceknek való leves. Már a római korban is ismerték, s a mai napig rendkívül népszerű. Tápláló, gyógyító, könnyű elkészíteni, ebédre és vacsorára egyaránt megteszi. Többféle módon főzhető – most egy egyszerűt választottunk. Még fokozza egészségvédő hatását, s különlegessé és modernné teszi a hántolt búzából, azaz búzarizsből levő levesbetét. Bátran fogjunk hozzá az elkészítéséhez.
Hagymaleves
Hozzávalók: 6 nagy fej vöröshagyma, 5-6 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál zsír vagy vaj (magas koleszterinszint esetén válassza inkább a repce- vagy olívaolajat), 1,2 l hús- vagy zöldségleves (ha egyik sincs, akkor vízben feloldott 2 db bioleveskocka; de az sem baj, ha ez elmarad: ekkor pirítsunk hozzá zöldségkockákat, és fűszerezzünk kissé jobban), só, frissen őrölt bors, köménymag, reszelt sajt, apróra vágott metélőhagyma, maroknyi búzarizs.
Elkészítése: A hagymát félkarikákra, a fokhagymát szeletekre vágjuk. Közepes fazékban enyhe tűzön felhevítjük a zsiradékot, és 10-12 percen keresztül pároljuk, pirítjuk rajta a hagymaszeleteket. Amikor már áttetszővé, üvegessé váltak, hozzáadjuk a fokhagymaszeleteket is, és készre pároljuk. Mivel a hagymának magas a cukortartalma, karamellizálódik, vagyis enyhén barnulni fog. Megszórjuk a fűszerekkel, majd felöntjük a levessel vagy vízzel, és kb. fél órán át főzzük. A főzés vége előtt 10 perccel hozzáadjuk a vízzel szitán átöblített búzarizst. Egy hagymakarikát kiemelve megkóstolhatjuk, hogy ízlésünk szerinti puhaságú-e már. Inkább kicsit roppanósra hagyjuk, mint hogy szétfőzzük. Jó minőségű reszelt sajttal, frissen vágott metélőhagymával megszórva tálaljuk. Jó étvágyat!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.