Fűszernövényt a kertbe!

gfd

A kertbe ültetett fűszernövényeknek kettős hasznuk van: egyrészt ízesebbé, egészségesebbé teszik az ételt, másrészt pedig növelik a kert díszértékét, és öngyógyítása szempontjából is hasznosak.

Nagyobb kertben érdemes külön fűszerkertet létrehozni, akár magaságyásban is, kisebben pedig a növények közé elszórtan elültetni egy-egy fűszernövényt. Kiváló módszer az is, ha függőlegesen, a kerítésre aggatott virágládákban vagy kaspókban tartunk néhány tő bazsalikomot, majoránnát, kakukkfüvet, csombort…

Kiválasztásukkor jó, ha tájékozódunk környezeti igényeikről, így pl. a napot kedvelőket ne vessük/ültessük árnyékba, hisz a többi növény mellett-alatt csak sorvadoznának. A kakukkfű viszont pl. bármely napos helyen jól érzi magát, még a járda hasadékaiban is megél, ráadásul kellemes illatot áraszt, ha hozzáérünk.

Egynyáriak

Márciusban kezdhetjük a hidegtűrő fajok vetését. Ezek a petrezselyem, turbolya, zsázsa. Őket követik áprilisban a rukkola, kapor, borágó, metélőhagyma.

A melegkedvelőket hagyjuk május közepére, amikor elmúlik a fagyveszély. Ide tartoznak a majoránna, csombor – más néven borsikafű –, bazsalikom, sarkantyúka.

Évelők

Ezeket előnevelt, cserepes formában is ültethetjük márciustól egészen októberig. Nem feltétlenül kell külön ágyást kialakítani számukra, a veteményes szegélynövényeiként vagy virágzó évelők közé akár a sziklakertbe is rejthetünk egy-egy illatos füvet. Évelő fűszernövények pl. a citromfű, izsóp, lestyán, metélőhagyma, borsmenta, fehérmályva, oregánó, rozmaring, levendula, metélő fokhagyma, zsálya stb.

A kakukkfű (Thymus vulgaris, szlov.: tymián) egész nyáron virágzik. Ha kiültetjük, 5-6 palántát ültessünk egy csomóba. Elvirágzás után vissza kell vágni. Egy idény alatt kétszer is vágható. Húsok, gombák, mártások ízesítésére kiváló.

Az orvosi zsálya (Salvia officinalis, šalvia lekárska) tulajdonképp félcserje, június–júliusban virágzik. Melegigényes, szárazságtűrő; intenzív ízű fűszer, vadhúsokhoz ajánlott.

A tárkony (Artemisia dranunculus, estragón) fajtái közül a francia és az orosz terjedt el a kertekben. A francia alacsonyabb, de ízesebb (édeskés, borsos, kissé ánizsos ízű). Salátákhoz, mártásokhoz, levesekhez, zöldbabból készült ételekhez használják.

A citromfű (Melissa officinalis, citrónová tráva) a méhek kedvence. Teája nyugtató hatású, levelei citromillatúak. Június–júliusban gyűjthető. Fűszerként halak, szárnyasok, saláták, desszertek ízesítésére kiváló.

A borsosmenta (Mentha piperita, mäta pieporná) könnyen termeszthető, cserépben is tartható. Fiatal, friss, zöld leveleit és hajtásait használjuk, harmonizál a káposzta- és hagymafélékkel, ízesíthető vele üdítő, koktél, hústöltelék, gyümölcssaláta.

A lestyán (Levisticum officinale, ligurček) 2 méter magasra is megnő, egy háztartásban egy tő tökéletesen elegendő belőle. Levele, virága, gyökere egyaránt ízesít. Íze a zellerére emlékeztet, sültekhez, levesekhez használható. Lereszelt gyökerét salátákba teszik.

A gumós édeskömény (Foeniculum vulgare, fenikel hľuzovitý) csak a második nyáron hozza az úgynevezett gumót, amely a levélnyél hagymaszerűen megvastagodott alapi része – ezt használják salátákba, főzelékekbe, levesekbe, körítésekbe, rakott és töltött ételekbe. Levelei a kaporéihoz hasonlítanak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?