Az őrült milliárdos

Rajtuk kívül sokan mások is próbálták megfejteni, milyen is volt Howard Hughes valójában. Irdatlan vagyona, amely egy időre a világ leggazdagabb emberévé tette, önmagában is elegendő lett volna, hogy ráirányítsa a fi gyelmet.

Rajtuk kívül sokan mások is próbálták megfejteni, milyen is volt Howard Hughes valójában. Irdatlan vagyona, amely egy időre a világ leggazdagabb emberévé tette, önmagában is elegendő lett volna, hogy ráirányítsa a fi gyelmet. Nemcsak gazdag volt, hanem ragyogóan tehetséges is, mondhatni, zseniális; a repülés és a fi lm történetébe egyaránt beírta nevét. Meghökkentő különcségei, rejtőzködő életmódja, repülési rekordjai már életében legendássá tették. Mindehhez csak hab a tortán változatos szerelmi élete, amely Casanovának is becsületére vált volna.


Kékszakáll nagybácsi
Már gyerekkorában elhatározta, hogy ő lesz a világ leggazdagabb embere, ő készíti el a legfantasztikusabb fi lmet, és övé lesz a világ leggyorsabb repülőgépe. A lélekbúvárok szerint a grandiózus fantáziák általában sérült énképet kompenzálnak, az önfelnagyítás mögött komoly önértékelési zavarok rejlenek. Ez, úgymond, akkor is érvényes, ha a nagyot álmodó képes megvalósítani az álmait. Tény, hogy Hughes komoly pszichés problémákkal küzdött, és mivel ezek okai általában az ember életének legkorábbi éveire vezethetők vissza, a pszichológusok számára valóságos csemege volna a gyermekkora, ha ismerhetnék minden részletét. Hogy mikor, hol következett be a törés, nem tudható, csak sejthető. Részben talán öröklött hajlamról van szó, erre vall korán elhunyt édesanyja kóros tisztaságmániája és uralkodni vágyó természete. Technikai fantáziáját és pénzügyi tehetségét az apjától örökölte, aki egy maga tervezte különleges olajfúró berendezésnek köszönhette vagyonát, a fi lm világában sikert hozó képességeit és fantasztikus munkabírását pedig a nagybátyjától, Rupert Hughes-tól. Különös alak volt ez a nagybácsi, aki több mint hatvan könyvet írt, köztük egy remek, demitizáló Washington-életrajzot, de számos sikeres színdarabot és fi lmforgatókönyvet is. Az a hír járta, hogy vérfertőző viszonyt tart fenn családja több tagjával, köze volt lánya titokzatos halálához, szadista hajlamai vannak, és halálra kínzott áldozatait saját, előre elkészíttetett kriptájában rejtegeti. Rupert fantáziadús író volt, lehet, hogy maga is megtódította eggyel s mással ezt a róla kerengő Kékszakáll-legendát, ha ugyan nem ő találta ki az egészet, elvégre egy kis reklám, legyen bármilyen, mindig jól jön. Az viszont igaz, hogy biszexuális volt, akárcsak később az unokaöccse, akit állítólag kiskorában homoszexuálisan megrontott.


A halál angyalai
Howard alig múlt 18 éves, amikor az apja meghalt. Első dolga az volt, hogy kifi zetett mindenkit, akinek valamilyen követelése volt az apjával szemben, hogy a maradék vagyonnal szabadon rendelkezhessen. A tanulás soha nem vonzotta, főiskolára is csak az apja kedvéért iratkozott be, de annak halála után azonnal otthagyta, és Hollywoodba ment. A szakma bizalmatlanul fogadta, és úgy tűnt, okkal: első fi lmje, amely 80 ezer dollárt emésztett fel, olyan rossz volt, hogy nem is került közönség elé. Mégsem adta fel: apjának egy barátja fi lmet készült forgatni, és beszállt a fi nanszírozásába. A fi lm sikert és pénzt hozott, így producerként újabbat fi nanszírozhatott. Ez volt az Oscar-díj keletkezésének évében, 1927-ben Oscarral jutalmazott Arábiai éjszakák. Ugyanakkor kapott Oscar-díjat William Wellman Szárnyak című nagyszabású légi háborús fi lmje is, amely a végső lökést adta Hughesnak, hogy hozzáfogjon régen dédelgetett tervének megvalósításához, egy kolosszális produkcióval tisztelegjen az első világháború repülősei előtt. A több mint három évig készített és szenzációs sikerű premierje után hangosfi lmmé átgyúrt A halál angyalai a modern szuperprodukciók prototípusa, mindmáig a világ egyik legdrágább fi lmje, tele bravúros megoldásokkal, amelyeket Martin Scorsese, az Aviator rendezője a mai szédületes fi lmtechnikai lehetőségek ellenére is csak üggyel-bajjal tudott reprodukálni. A fi lm az ötlettől a rendezésig, a technikai kivitelezéstől a vágásig mind Hughes munkája volt. Hosszú hónapokig volt képes várni a megfelelő gomolyfelhőkre, amelyek plasztikussá és dinamikussá tették a mozgó repülők látványát. Persze a veszteglések alatt is fi zetni kellett az embereket. A forgatás négy pilóta életébe került, és Hughes megalomániájára jellemző, hogy 87 repülőgépet vásárolt vagy bérelt; ez volt az akkori idők legnagyobb magánkézben lévő légiereje. Mint minden működési területén, a fi lmezésben is autodidakta volt, az a típus, aki menet közben ismeri ki a szakmát, tüneményesen rövid idő alatt, és szakképzett pályatársainál jóval alaposabban. Iskolát teremtett producerként jegyzett fi lmjeivel is: a modern gengszterfi lmek egyik ősének tartott A sebhelyes arcúval és a szexuális tabukat döntögető, nagyrészt általa rendezett Törvényen kívülivel. Az utóbbi miatt meggyűlt a baja a cenzúrával, és ennek következtében problémái támadtak a forgalmazással. Hughes soha életében nem tűrt semmiféle akadályozást, és mindig megtalálta a módját, hogyan viheti keresztül a saját akaratát: egyszerűen megvette az RKO fi lmstúdiót, az USA egész területére kiterjedő mozihálózatával együtt, ahol szabadon vetíthette a fi lmjeit.


Világsztárok karjaiban
Fantasztikus orra volt rendezőkre és színészekre, olyan sztárokat indított el, mint Jane Russell, Jean Harlow, Jane Mansfi eld és Ava Gardner. Irigyei azt terjesztették róla, hogy az álomszép fi lmcsillagok kedvéért nyomult be Hollywoodba, de ez tévedés. Nem volt rá szüksége. Millióinak és hatalmának kevés nő tudott ellenállni, ráadásul jóképű volt, és amíg udvarolt, sármos gavallérként viselkedett. Természetes, hogy a partnernői abból a közegből kerültek ki, ahol a legtöbbet tartózkodott. A fi lmstúdióknál csak a repülőhangárokban és a levegőben töltött több időt, ott viszont nem voltak nők. Az a hír járta, hogy szexmániákus, tény, hogy Hollywood szinte minden szépével viszonya volt. A leghosszabb Katherine Hepburnnel, de közben meg-megcsalta őt Bette Davissel, Ginger Rogerssel és másokkal. Férfi akkal is, többek között Tyrone Powerrel és John Wayne-nel. Cary Granttal, a nők bálványával húsz éven át tartott fenn intim kapcsolatot. Kétszer nősült és vált el, házasságai gyermektelenek voltak. Charles Higham, legismertebb életrajzírója szerint gyűlölte a gyerekeket. Ugyanő állítja, hogy tulajdonképpen szerelmi partnereit sem volt képes igazán szeretni, csak birtokolni akarta őket, egyedül a második feleségét szerette. Ha az utóbbi állítás igaz, akkor talán mégsem volt az az érzelmekre képtelen szociopata, amilyennek leírja. Higham további jellemzése, hogy gátlástalan, minden skrupulus híján levő, a végletekig egocentrikus volt, viszont kétségtelenül igaz. Ma minden nagy nyugati cég ilyen embert választ csúcsvezetői posztra; némi pszichopata beütés kifejezett előnyt jelent: ez a garancia, hogy tömeges leépítéskor és nagy átveréskor nem fog az illető lelkizni.


Az új Lindbergh
Hughes legfőbb szenvedélye a repülés volt. Egymás után döntötte meg a gyorsasági rekordokat, 1937-ben 3 nap, 19 óra és 8 perc alatt körülrepülte a földet. Egész Amerika új Lindbergh-ként ünnepelte. De nemcsak pilótának volt rendkívüli, hanem repülőgép-tervezőnek is. Ő volt az első, aki süllyesztett szegecseket alkalmazott, hogy csökkentve a levegő ellenállását, nagyobb sebességet érjen el. Teljes bukást jelentett viszont a második világháború alatt állami megrendelésre készült csapatszállító légi óriás, amelyben 700 katona fért volna el. Természetesen a repülők is a saját gyárában készültek. A 15 ezer dolgozót és ezer tudóst foglalkoztató Hughes Aircraft Company hadászati célú berendezéseket is gyártott, földi radarrendszereket, elektronikus kémkedést szolgáló műszereket, kémműholdak alkatrészeit. Első számú megrendelői a Pentagon és a CIA voltak, tőlük jöttek a dollármilliók, és Hughes nekik köszönhette, hogy zavartalanul bonyolítgathatta trösztmanipulációit és adócsalásgyanús ügyleteit. A CIA-hoz szoros kapcsolatok fűzték: az ő tulajdonában volt a világ különböző nagyvárosaiban reklámirodákat működtető Mullen&Co. cég, amely nem volt más, mint a CIA fedőszerve. Üzleti érdekből ma; ózókkal és banánköztársaságok véres kezű diktátoraival paktált le, odahaza a legmagasabb rangú hivatalnokokat, politikusokat vesztegette meg. Százezer dollárral magát Nixon elnököt is, és sokan úgy vélik, hogy ez volt a Watergate ügy kulcsa. Nixon ugyanis attól való félelmében, hogy a Demokrata Párt Nemzeti Bizottsága élén álló O’Brien, aki korábban Hughes propagandairodáját vezette, tud a vesztegetésről, sőt dokumentumai vannak róla, ügynököket bérelt fel, hogy kutassák át O’Brien iratait, és helyezzenek el irodájában lehallgatókészülékeket. Ez indította el a lavinát.


A mormon végrendelet


Hughes 1966-ban örökre eltűnt a világ szeme elől. Szállodáról szállodára vándorolt, magányosan, elsötétített szobákban élt, egyetlen szórakozása a házi mozija volt. Korábbi pszichés zavarai fokozódtak, teljesen elhatalmasodott rajta a kórokozóktól való páni félelem, ezért semmiféle ruhát nem tűrt meg magán, puszta kézzel semmit sem érintett meg, csak papír zsebkendővel. Négy repülőbalesete súlyos nyomot hagyott a testén és az idegzetén, fájdalmait morfi ummal igyekezett csillapítani. A hajdani playboyból elvadult külsejű, ijesztő roncs lett, lábán dugóhúzókként meredeztek hosszúra nőtt, becsavarodott körmei. Üldözési mániája volt, emberekkel nem érintkezett, csupán megvesztegethetetlen mormon testőrei vették körül. Birodalmát telefon és fax segítségével igazgatta, s noha a fáma elhatalmasodó elmebajról suttogott, mindvégig energikusan kézben tartotta ügyeit, amelyek ugyancsak szerteágazóak voltak, hisz arany- és ezüstbányáktól szállodaláncokig, Las Vegas-i játékkaszinóktól a Hughes Airwest légitársaságig és a KLAS-TV hálózatig rengeteg mindent birtokolt. Bár sokan inkább vezető beosztottjainak tulajdonították üzleti sikereit, intuíciója ezen a téren is szédületesen működött, még veszteséges cégeit is nyereséggel adta el. Veseelégtelenség következtében halt meg 1976-ban. Először nem találták a végrendeletét, aztán több is előkerült, mind mormon környezetből. Évekig folyt a pereskedés, miközben gomba módra szaporodtak az őrült milliárdosról szóló fi lmek, könyvek, újságcikkek, tele tévedésekkel és kiagyalt történetekkel. Már ahogy ez egy legenda esetében lenni szokott.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?