A diákmunka: előnyök és hátrányok

<p>Az iskola végeztével sokan döntenek úgy, hogy a nyári szünetben nemcsak pihenni fognak, hanem egy kis pénzt is keresnek. Miért is jó a diákmunka? Milyen buktatói vannak? Mit érdemes betartani?</p><div>&nbsp;</div>

1. Ki dolgozhat?

Szlovákiában csakis az a diák vállalhat legálisan munkát, aki már betöltötte a 15. életévét. Ha ennél akár csak egy nappal is fiatalabbak vagytok, akkor sajnos nem dolgozhattok, mert az gyermekmunkának minősül. A jogszabályba természetesen nem tartozik bele az, ha a szüleiteknek, rokonaitoknak segítetek a ház körüli teendőkben.

 

2. Miért jó?

Sokan azért nem akarnak diákmunkát vállalni, mert azt gondolják, hogy az egész nyaruk kárba vész. Ez nincs így, hiszen nem kell a két hónap minden napján dolgozni: ha megbeszélitek a jövendő munkáltatótokkal a beosztást, egyezzetek meg úgy, hogy minden második héten dolgoztok, vagy egy hónap munka, egy hónap szünet. Így a pihenésre is jut idő, és nem fogtok végig unatkozni. A másik nagy előnye, hogy egy új közösségbe járhattok. Új embereket, új barátokat ismerhettek meg. Tapasztalatszerzésnek se rossz, hiszen ha a jövőben egész mással szeretnétek is foglalkozni, az emberismeret, a konfliktuskezelés minden további munkahelyen jól jön. A kapcsolatépítésről se feledkezzetek meg. És nem utolsósorban a fizetésnek is nagyon lehet örülni – kivéve, ha gyakornoki munkát végeztek: ezért nem jár pénz, ám annál több szakmai tapasztalatot gyűjthettek.

 

3. Mit válasszatok?

A legkedveltebb diákmunkák között a következők vannak: bolti kirakodó és eladó, konyhai kisegítő, felszolgáló, fagylaltárus, irodai segéd, mezőgazdasági idénymunkás, újságkihordó, korrepetitor, úszómester, gyerekfelügyelő, büfés, takarító, benzinkutas, tolmács, autómosó. Nagyon fontos, hogy olyat válasszatok, ami legalább egy picit közel áll a személyiségetekhez. Semmiképp ne dolgozzatok olyan helyen, amelyet utáltok. A nyári munkának nem a gyors meggazdagodás a lényege, hanem hogy tapasztalatot gyűjtsetek, és jól érezzétek magatokat a megszokottól eltérő környezetben.

 

4. Kereset

Az idény- és diákmunkát végzők nem keresik halára magukat. Nem kapnak akkora fizetést, mint a teljes munkaidőben dolgozók, ugyanakkor nem is kell eltartaniuk magukat. Ne ijedjetek meg, ha viszonylag kevés pénzt ajánlanak, hiszen csak a saját szükségleteitekre kell költenetek. A fizetésetekből biztosan meg tudjátok venni a nyár végén azt, amire már jó ideje takarékoskodtok. Ha nem, menjetek el a barátaitokkal szórakozni, jó érzés lesz, hogy nem a szüleitektől kell rá pénzt kérnetek. Nem kell egy este az egész fizetést eltapsolni, tegyetek félre belőle, meglátjátok, milyen jól jön a későbbiekben.

 

5. Mire kell figyelni?

Nagyon sok munkaadó ígér mindenféle pluszjuttatást, ám ha ennek nincs nyoma sehol, csak szóban hangzott el, nem biztos, hogy megkapjátok. Na hagyjátok magatokat, és éhbérért se gürizzetek. Igaz, nem fogtok egy-két hónap alatt meggazdagodni, de annak sincs értelme, hogy ingyen dolgozzatok. Kivéve, ha nyári gyakorlatot végeztek, hiszen az ott megszerzett szakmai tapasztalat megfizethetetlen. Az előnyök és a hátrányok átgondolásakor a munkába járással kapcsolatos napi kiadásokat is számítsátok be. És arra is figyeljetek oda mindenképp, hogy jól érezzétek magatokat.

 

6. Egyedül vagy barátokkal?

Jó pár filmben az egész osztály, baráti társaság egy helyen dolgozik. Ez a valóságban meglehetősen ritka, talán nincs is ilyen. Biztosan jó, ha sikerül egy-két baráttal együtt dolgozni, de törekedjetek arra, hogy ilyenkor ne csak csacsogjatok. Dolgozzatok keményen, mert annak megvan a jutalma. Ha egyedül mentek új munkahelyre, annak az is előnye, hogy nyitottabbak vagytok, könnyebben ismertek meg másokat.

 

7. Mikor ne dolgozzatok?

Ha rossz hatással van az egészségetekre, semmiképp ne erőltessétek a kiválasztott nyári munkát, helyette próbáljatok ki valami mást. Akkor is hagyjátok ott, ha a lelki békétekre van rossz hatással, nem szeretitek. Úgy nem éri meg csinálni, hogy minden napot szenvedésként éltek meg. Viszont nincs annál jobb, mint amikor valaki szeret munkába járni, s amikor az nem kimerít, hanem feltölt. Próbáljátok csak ki!

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?