Tizenéveseink és a drogok

Vasárnap

Sok szülő meglepődne, ha tudná, tizenhárom-tizennégy éves gyermeke mikor és mennyi alkoholt iszik, milyen kábítószereket próbált ki, és mennyit cigarettázik. Az ilyesmit ma nagyon könnyű megszerezni és eltitkolni is, mert otthon vagy nem téma, vagy csak akkor, amikor már baj van.

Bár a boltokban elvileg sem cigarettát, sem alkoholt nem adnak el a 18 évnél fiatalabbaknak, az e-shopok világában ez már nem akadály. Egy tizennégy éves srác is kartonszámra rendelheti a vodkát, bort, vaporizált elektromos cigarettát – merthogy ma fiatalok körében ezek a menők. De droghoz is könnyen hozzájut, aki akar: szinte mindenkinek van egy barátja, akinek van egy ismerőse, aki ismer egy drogdílert. Ha mégsem, akkor a közösségi oldalakon lehet találni valakit, aki csak a tinik által értett virágnyelven megoszt egy tuti tippet.

Döbbenetes történetek

Mindez nem a túlságosan aggódó felnőttek rémálma, hanem valóság, és maguk a hetedikesek számoltak be róla annak a projektnek a során, amelyet az Igyál Ésszel Fórum (FPSR – Fórum Pi s rozumom) indított Szlovákia-szerte 150 alapiskolában. A szakképzett lektorok több mint 15 ezer 14 éves diákkal beszélgettek interaktív órákon az alkohol- és drogfogyasztásról. Sok esetben őket is megdöbbentette, amit hallottak.

A fiatalok könnyen megnyílnak a kortársaik előtt, főleg, hogy a lektorok nem ítélkeznek. Elég, ha egyvalaki elmeséli a történetét, a többiek is csatlakoznak, az óra végére pedig kiderül, hogy szinte mindenkinek van már tapasztalata az alkohollal, némelyeknek a droggal is, és sokaké nagyon durva – mondta el Tomáš Huba, a polgári társulás tagja.

A fiatalok fesztelenül mesélnek arról, hogyan rúgtak be egy buliban, mondjuk, mert be akartak csajozni, és néhány pohár után bátrabbak voltak, vagy csak mert felnőttebbnek akartak tűnni. Ez a lányokra is igaz, ők is versenyt isznak a fiúkkal, általában a hétvégén, de sokan akár naponta is beülnek egy italra. A baj ezzel az, hogy nem csak az étvágy jön meg evés közben, hanem a szomjúság is ivás közben, és az egyik pohár alkohol követi a másikat. Nem lesz mindegyikből alkoholista, de 14 évesen már rendszeres fogyasztóvá válnak, ez pedig túl korai. Befolyásolja a testi-lelki fejlődésüket, a személyiségüket, a kapcsolataikat, személyiségüket, észre sem veszik, mennyire meghatározza az életüket” – mutat rá Huba.

Szomorú és vidám ivás

A fiatalok semmi kivetnivalót nem találnak abban, hogy időnként, főleg bulikban alkoholt fogyasztanak, hiszen mint mondják, a felnőttek is isznak. Legtöbben otthon is azt látják, hogy nem múlhat el ünnepi alkalom koccintás majd poharazgatás nélkül, a szülők isznak, ha örülnek valaminek, isznak, ha bánatuk van vagy idegesek, és isznak csak úgy, megszokásból, a tévénél is.

„Mivel ezt a példát látják, ők is az alkohol segítségével akarják elűzni a bánatot, a magányt, a csalódást – ezért nőtt meg a fiatal alkoholfogyasztók száma a karantén alatt, amikor mindenki be volt zárva, s csak online kommunikálhatott a barátaival. Többen is elmondták, hogy a kamera előtt ittak együtt péntek vagy szombat esténként. Ez volt a szomorú ivás, ahogy az egyik fiú nevezte. A vidám ivás a társaságban történik, amikor az ember lazább, magabiztosabb, vagy egyszerűen csak menő akar lenni, nem szeretne kilógni a sorból. Nagy vonzerőt jelent az is, hogy az alkohol számukra tiltott, vagánynak érzik magukat attól, hogy ők mégis hozzájutottak és korlátlanul fogyasztják” – osztja meg velünk a tapasztalatait Zuzana Žilinčíková, az Igyál ésszel projekt egyik lektora.

Az első korty alkohollal nem a barátok, hanem szinte minden esetben a szülők kínálják meg a gyerekeket. Családi ünnepségeken nekik is töltenek egy cseppnyi likőrt, egy kis bort a pohárka aljára, nyaraláskor lenyalhatják a sörhabot. Ezáltal megszokják az ízeket, és ami szintén nagyon fontos, abban szocializálódnak, hogy minden adandó alkalommal inni kell, minden betérő vendéget meg kell kínálni, ajándékba is üveget kell vinni, és egy jó mulatság sem képzelhető el anélkül, hogy a résztvevők legalább spiccesek ne legyenek.

Inni vagány dolog

A legnagyobb gondot abban látom, hogy a fiatalok többsége nem úgy tekint az alkoholra, mint amit csak különleges alkalmakkor fogyasztunk, hanem hogy az az élet természetes, sőt nélkülözhetetlen velejárója. Nem tudják, milyen egészségkárosodást okozhat, hogyan rombolhatja szét a kapcsolataikat, mert ezzel nem foglalkoznak. Ha látnak is példát, azt hiszik, velük nem történhet meg, mert ők urai a helyzetnek. Hiába van az interneten is annyi információ az alkohol káros hatásairól, ha mindenki csak a saját közegében kommunikál, ahol egymást erősítik meg abban, hogy inni vagány dolog, és nem foglalkoznak a következményekkel – mutat rá Michal Patarák pszichiáter, aki a saját orvosi praxisában is egyre több alkoholizáló, sőt már függő fiatallal találkozik.

Sajnos a járvány alatti bezártság nagyon rányomta bélyegét a tizenévesekre, elveszítették a motiváltságukat, sokan a kapcsolataikat is. Akik a lockdown ellenére találkoztak a barátaikkal, azok velük ittak, akik nem, azok gyakran egyedül. Azóta hetente legalább egyszer isznak a berúgásig, a szülők gyakran nem is tudják, mert ilyenkor a fiatalok egymásnál alszanak, vagy hajnalban érnek haza és átalusszák az egész napot. Sokan csak akkor szereznek tudomást a dologról, amikor már nagy a baj: hülyeséget csinált a gyerekük részegen, vagy elkezdi hanyagolni az iskolát, dugi üvegeket találnak nála, vagy lopkodja a pénzüket” – magyarázza Patarák.

Tudják, hol szerezhetnek drogot

Az alkohol mellett a drogok is elterjedtek a 14 éveseknél és az „anyag” beszerzése sem okoz nekik különösebb gondot. A legnépszerűbb a marihuana, az élénkítő hatású amfetamin, majd a különféle szintetikus party- vagy dizájner drogok. Ezeket a szereket, ahogy a nevük is mutatja, mindig újratervezik, egy meglevő alapmolekulát módosítva egyik napról a másikra újabb molekulákat hoznak létre, melyek kémiai összetétele hivatalosan nem ismert, így tiltólistára sem kerül a drog, és nem büntethető a használata. Ez nem csak azért rossz, mert folyamatosan újabb és újabb anyagok kerülnek a piacra, hanem azért is, mert pontos hatásuk és toxikológiai jellemzőik sem ismertek. Mivel a dizájner drogok elég drágák, sokan az alkohollal kevert nyugtatókhoz, altatókhoz, fájdalomcsillapítókhoz vagy a belélegzett szerves oldószerekhez folyamodnak. „Nem is hinnénk, mennyire tudják, kihez forduljanak, ha drogot akarnak vásárolni, és milyen jelzéseik vannak egymás között, hogy kiben bízhatnak meg” – mondja Zuzana Žilinčíková.

A fiam iszik, a lányom drogos

Azzal, hogy milyen egy alkohol- vagy drogfüggő tinédzser, bőven van tapasztalata olvasónknak, Szabinának is, aki hat évvel ezelőtti válása után veszítette el az ellenőrzést a gyerekei felett.

Családi erőszak áldozata voltam, nagyon nehéz volt a válás előtti két év és még az utána következő kettő is. Amikor eldöntöttem, hogy elhagyom a férjem, a lányom 13 éves volt, a fiam 15. Igyekeztem figyelni rájuk, de magammal is elég volt a bajom, valahogy szétcsúsztak a dolgok. A fiam jól tanult, az időszakos dühkitöréseit annak tulajdonítottam, hogy az apja természetét örökölte, ha bulizni ment a haverokkal, azt gondoltam, kijár neki egy kis szórakozás. A lányommal pszichológushoz is jártam, mert nagyon megviselte, amit otthon látott, és már azt hittem, rendben van, amikor 16 évesen elkezdett egy fiúval lógni. Ő szoktatta rá a drogra, a lányom napokra eltűnt, volt, hogy a rendőrséggel is kerestettük. Elvittük elvonóba, fél évig volt ott, utána csak három hónapig volt tiszta. A 18. születésnapján elment otthonról és csak sms-ben üzente meg, hogy ezentúl köteles vagyok átutalni neki a családi pótlékot, amit kapok rá, mert még tanul, bár az iskolából is gyakran kimaradt. Ügyvédnél is rákérdeztem, sajnos, ez igaz, nem tehetek semmit. A fiam velem él, hétköznap rendesen dolgozik, de hétvégén mindig úgy berúg, hogy nem tudja, mit csinál. Legutóbb valakinek az ablakait törte be, meg kellett térítenie a kárt, és még örülhet, hogy nem jelentették fel. Sokat gondolkozom, mit rontottam el, de a legnagyobb bánatom az, hogy így ők is el fogják rontani az életüket.”

A veszélyes manórúd

Ha a tizenévesek között legnépszerűbb, függőséget okozó szerek között kellene rangsort felállítanunk, nem az alkohol lenne az első helyen, hanem a drogok és a cigaretta, de utóbbiból sem a hagyományos, hanem az elf bar, vagyis a manórúd. A nikotint tartalmazó, ízesített folyadékkal töltött eldobható elektromos cigarettát mindenféle előkészület és kiegészítő nélkül rögtön szívhatják. A cigaretta része egy elem, ami felmelegíti a folyadékot, így nem füstöt, hanem ízes-szagos párát szívnak abban a tévhitben, hogy ez egyáltalán nem ártalmas. Csakhogy a Magyar Ártalomcsökkentő és Környezeti Betegségekkel Foglalkozó Tudományos Egyesület szakmai állásfoglalása szerint egy 600 slukkra elegendő 5%-os manórúdban 14 ezer cigaretta nikotintartalma található, és ez a mennyiség fejfájást, mellkasi fájdalmat, szédülést, az illóanyagok nagy koncentrációja miatt – a hörgő nyálkahártyájának irritációja révén – akár vérköpést is eredményezhet. Magyarországon nem is engedélyezett az árusítása, de Szlovákiában igen, az e-shopokban is bárki hozzáférhet.

Épp a könnyű hozzáférhetőség miatt fontos felvilágosítani a fiatalokat arról, milyen következményei lehetnek az alkohol, a drog és a cigaretta fogyasztásának. Az Igyál ésszel lektorai a projekt létezésének öt éve alatt 190 iskolában 759 osztályban jártak, és az órákat az idei tanévben is folytatják. Nagy szükség van rá, mert a diákok által kitöltött kérdőívek szerint a szüleikkel erről szinte egyáltalán nem beszélnek. Szerencsére a lektorok szerint fogékonyak az új információkra, elgondolkoznak a hallottakon, a többségük elítéli azokat, akik rendszeresen isznak, drogoznak. „Nagyon tanulságos volt azt hallani tőlük, hogy nem értik, miért végez a rendőrség olyan kevés alkohol- és drograzziát a fiatalok által látogatott helyeken” – zárta Žilinčíková. Azt mondták, pontosan meg tudnák mondani, a városukban melyik szórakozóhelyen mikor található a legtöbb ittas tinédzser, hol adnak el nekik alkoholt, hová járnak a drogosok, nem hiszik, hogy a rendőrség ezt nem tudja. Úgy látják, mintha a hatóságok nem törődnének ezzel, mintha hagynák a fiatalokat a vesztükbe rohanni.

Érdekes

Tudta?

Kevesebbet iszunk, sokat cigizünk

A statisztikai hivatal adatai szerint 2020-ban 513 millió liter alkohol fogyott Szlovákiában, ebből 374 millió liter volt a sör. Az utóbbi tíz évben 10%-kal csökkent a hazai alkoholfogyasztás, ma már az európai átlag szintjén vagyunk, de a fiatalok rohamivása, amikor a cél a minél gyorsabb berúgás, egyre komolyabb probléma Szlovákiában.

Dohányzás tekintetében a 4.-ek vagyunk az EU-ban, a felnőttek 1/5-e rendszeresen dohányzik, a 14–16 évesek 1/3-a szív el időnként egy cigarettát.

Tiniszex már 12 évesen

A szlovákiai fiatalok a szexszel sem várnak sokáig. Az egyik óvszergyártó által 2021-ben végzett felmérés szerint a megkérdezettek 47%-a 16–17 évesen szerezte első szexuális tapasztalatát, 30%-uk 15 évnél is fiatalabban, és csak 23%-uk 18 évesen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?