Egy ismerősömet azzal bízták meg, hogy szállítsa el az egyik üzletlánc helyi áruházából a kiselejtezett élelmiszert. Megsemmisíteni!
A rengeteg kidobásra ítélt termék között azonban bőven akad, ami még fogyasztásra alkalmas, úgyhogy az egész családot ellátja friss zöldséggel, gyümölccsel, sőt még az ismerősöknek is jut belőle. Azonban még így is annyi fogyasztásra tökéletesen alkalmas élelem kerül szemétre, hogy az ismerősömnek minden alkalommal sajog a szíve, amikor egy újabb szállítmányt kénytelen kivinni a telepre.
Egy másik példa: Pár éve láttam egy megdöbbentő dokumentumfilmet, amit kanadai oknyomozó újságírók készítettek, és arról szólt, hogy az Amazon az át nem vett csomagokat a szemétégetőbe küldi. Így találtak a szeméttelepen az újságírók Gucci táskától az okostelefonig mindenféle luxusmárkát. Ha viccelni akarnék, írhatnám, hogy megszületett minden guberáló álma: a luxusszemétdomb. De nem vagyok tréfás kedvemben, mert ez súlyosabb dolog annál, hogy egy viccel el lehessen ütni!
Azért meséltem el ezt a két történetet, hogy érzékeltessem, milyen kifordított világban élünk, és mennyire a pazarlásra épül az egész életünk. Úgy élünk, mintha nem lenne holnap. Mintha mi lennénk az utolsó nemzedék. Kizsigereljük a Földet, és olyan dolgokat termelünk meg, gyártunk le, szállítunk gyakran sok ezer kilométerre, míg az üzletek polcaira kerül, aminek egy jó része a szemétben végzi. Mi ez, ha nem a pazarlás Mount Everestje, amire minden józan gondolkozású ember azt mondja, hogy megáll az ész?
Cinikusan rávágjuk, hogy így működik a piacgazdaság, pörög a GDP, és végtére is mindenki jól jár. Csakhogy közben képletesen és szó szerint is magunk alatt vágjuk a fát. Az Amazonast valamikor úgy emlegettük, hogy a Föld tüdeje, a legújabb hírek szerint viszont nettó széndioxid-kibocsájtóvá vált! Elvesszük a természettől az életteret, hogy betonszörnyeket építsünk a helyére, csakhogy ezzel újabb és újabb, Covidhoz hasonló világjárványokat idézünk elő. Az életterétől megfosztott természet ugyanis kénytelen beköltözni a városainkba, és együtt élni velünk. Talán nincs is olyan ember, aki az utóbbi egy évben ne hallotta volna a zoonózis kifejezést, ami azt jelenti, hogy állatról emberre kerül át a vírus, mely mutálódik, és így okoz járványokat. A Covid is ilyen járvány, és még vagy tucat másik vírus áll készenlétben, hogy galibát okozzon. Köztük sokszorta veszélyesebbek is, mint a koronavírus. Eddig szerencsére sikerült ezeket féken tartani, de ki tudja, meddig még.
Vegyük már észre, hogy az emberiség a legnagyobb sebességfokozatban rohan a vesztébe, ha így folytatja!
A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/21. számában jelent meg!
Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.