November 25-e a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja

világnap

Az ENSZ 1999-ben nyilvánította november 25-ét a nők ellen elkövetett erőszak megszüntetésének világnapjává. Azért vált ez a dátum olyan fontossá, mivel pont november 25. napján gyilkolta meg brutálisan a Rafael Trujilo vezette diktatúra a Dominikai Köztársaságban a Mirabil nővéreket. A meggyilkolt nővérek az általános és a feminista ellenállás jelképeivé váltak. Íme, néhány fontos információ a nők ellen elkövetett erőszakról!

1. Mi minősül nők ellen elkövetett erőszaknak?

Minden olyan tett, amely testi, lelki vagy szexuális sérülést okoz a nőknek. Ebbe a kategóriába beletartoznak az effajta tettekkel való fenyegetések is, valamint a kényszerítés és a szabadságtól való megfosztás is. Ezek a cselekedetek a magánszférában vagy a közéletben ugyanolyan erőszaknak minősülnek.

 

2. Mit mutatnak a szlovákiai adatok?

Egy 2008-as reprezentatív szlovákiai kutatás szerint minden ötödik nő tapasztalt élete során valamilyen erőszakot. A nők 21,2%-a szenvedett el erőszakot az aktuális partnerétől, 27,9%-a az előző párkapcsolatában, élettársi kapcsolatában, házasságában. Továbbá árnyalja a képet az a számadat, mely szerint az esetek többségében – 70%-ban – gyermekek is tanúi voltak a bántalmazásnak.

 

3. Az erőszak hatása az elszenvedőkre

Minden bántalmazott – legyen szó nőről, férfiról és gyermekről – rövid és hosszú távú következményekkel küzd. Ilyen következmény lehet a fizikai és lelki trauma, az anyagi veszteség, valamint az életminőség csökkenése. A WHO adatai szerint azok a nők, akik valaha bántalmazást éltek át, gyakran arról számolnak be, hogy megromlott az egészségük, és fizikai-pszichikai problémákkal küzdenek. A pszichés következményeknél fontos hangsúlyozni a poszttraumatikus stressz szindrómát, amely gyakorta traumatikus események után lép fel.

 

4. Mit tehetünk, hogy felszámoljuk a bántalmazást?

Figyeljünk a környezetünkre, legyünk résen, ha valakit bántalmaznak, emeljük fel hangunkat az erőszak ellen! Az elszenvedő szavait, traumáit, bántalmazásról szóló beszámolóit ne kérdőjelezzük meg. A közbeavatkozás egyik módja lehet az is, ha hivatásos segítséget kérünk.

 

 

Forrás: www.gender.gov.sk | nokert.hu

 

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 48. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?