Denevérek, felelőtlen tudósok... Mi hozta nyakunkba a koronavírust?

denever korona

Állatoktól kapjuk, de az ember az oka – röviden talál így foglalható össze, hogy honnan és miként szakadt a nyakunkba a koronavírus, és persze vele járó összes járványügyi intézkedés.

David Quamenn amerikai tudós már 2012-ben publikált egy cikket arról, hogy a legközelebbi világjárvány vadállati eredetű lesz.

Nagy Károly, a budapesti Semmelweis Egyetem virológusprofesszora azt mondja, hogy a szakemberek már a 2002-es SARS-járvány óta próbálták kutatni, hogyan alakulhatnak ki vírusok okozta járványok.

Li Ven-liang volt az a kínai orvos, aki elsőként figyelmeztetett a koronavírus veszélyeire. A hatóságok megbüntették, majd amikor belehalt a fertőzésbe, kitüntették – derül ki Vrabec Mária mélyre ásó összefoglalójából.

Li Ven-liang története mutatja meg a legjobban, mennyire álságosan, tévesen vagy balgán viszonyult elsősorban Kína és sokáig az egész a világ ehhez a járványhoz. Pedig ha a kezdetektől a szakemberekre hallgattunk volna, nem tartanánk ott, ahol most.

 

Figyelmeztettek, de hiába

Több mint egy évvel ezelőtt, 2019. március 2-án jelent meg a Virusis, azaz Vírusok című orvosi folyóiratban a vuhani víruskutató intézet munkatársainak cikke a denevérek koronavírusairól, amely arra figyelmeztetett, hogy a SARS után újabb koronavírus fenyeget, és a fertőzés kiindulópontja valószínűleg Kínában lesz. A sors iróniája, hogy később épp azt a Vuhant sújtotta leginkább a járvány, ahol az ország legnagyobb virológiai intézete működik. Ma már egyre többet hallani arról, hogy a Covid–19 kutatólaboratóriumból elszabadult biológia fegyver, de ha így volna is, ezt teljes bizonyossággal valószínűleg sosem fogjuk megtudni. Ami a tudósok szerint vitathatatlan, az annyi, hogy állati eredetű.

A tudósok annak pontosabb megállapítását tűzték ki célul, hogy mikor és hol fog kitörni a járvány, de nem kaptak hozzá állami támogatást. Ha kaptak volna, többet lehetett volna tenni a megelőzésért, mert a kínai szakemberek azt valószínűsítették, hogy az új vírus ugyanazt a két fehérjét fogja hordozóanyagként használni, amelyet a 2002–2003-as SARS. Igazuk volt.

Az emberre leselkedő fertőző betegségek több mint kétharmada állatoktól származik. A legkevesebb GDP-t termelő országokban a betegségek és halálesetek húsz százaléka köthető zoonózisokhoz, s az újonnan jelentkező fertőzéses betegségek több mint hatvan százaléka állati eredetű. . Amit meg kell most ismernie a tudománynak, az a betegségek ökológiája, az, hogy miként kellene együtt élnünk a természettel úgy, hogy ne avatkozzunk be túlságosan, mert ezzel a védelmet nyújtó fajokat is kiirtjuk. A Lyme-kór elterjedését például az erdők kivágása okozta: eltűntek az ott őshonos ragadozók, farkasok, rókák, baglyok és sólymok. Ez kedvezett a fehérlábú egérnek, amely igen alkalmas hordozója a Lyme-baktériumnak, hogy aztán a kullancsok révén továbbterjedhessen róla a fertőzés az emberekre.

 

Vrabec Mária teljes szövege az alábbi linken olvasható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?