A nagy gyógyszerbiznisz: nehezebb beszerezni, mint a szocializmusban a banánt?

Aki már keresett a hazai patikákban vérhígítót, csecsemőknek szánt oltóanyagot, egyes rákfajták vagy epilepszia kezelésére való gyógyszert, azt tudja, hogy nem egyszerű hozzájutni.

A hiánygyógyszerek listája néhány éve változatlan: az élen a vérhígító készítmények állnak, utánuk változó sorrendben az asztma, allergiák, rák- és neurológiai betegségek kezelésére vagy tüneteinek enyhítésére szolgálók. Nem mintha a hazai forgalmazók nem rendelnének eleget. Egyszerűen eladják külföldre, mert így nagyobb a hasznuk – írja riportjában Vrabec Mária.

A Szlovák Gyógyszerészkamara már 2013-ban felhívta a figyelmet arra, hogy a Szlovákiából újraexportált gyógyszerek mennyisége évről évre nő. Tavaly a gyógyszertárak egyenesen a kamarának jelenthették, mihez nem tudnak hozzájutni, és egy év alatt 356 patika 6385 esetben jelezte a hiányt. Valamennyi készítményt csak azok a gyógyszerárak kapnak meg gond nélkül, amelyeket közvetlenül a forgalmazók (például a Med-art, a Phoenix vagy az Unipharma) működtetnek. Ezek a magukéit ellátják, a többinek azonban nem szállítanak a külföldön többszörös áron eladható gyógyszerekből.

 

Jelentik és viszik

Az üzlet azért működhet zavartalanul, mert a gyógyszerkivitelről a forgalmazóknak csupán értesíteniük kell az Állami Gyógyszerellenőrző Intézetet (ŠÚKL). Amint az intézet szóvivőjétől, Diana Madarászovától megtudtuk, tavaly 32 ezer értesítést kaptak a forgalmazóktól 1289 fajta gyógyszer kiviteléről. „Összesen csaknem ötmillió dobozt akartak exportálni, végül ennek harmadát vitték ki, 2015-ben pedig 1216-féle, összesen 1,14 millió doboz gyógyszert. A Szlovákiában forgalmazott gyógyszerek négy százaléka kerül külföldre, míg Csehországban ez az arány nyolc százalék” – állítja a szóvivő.

A betegeket azonban nem az arányszámok érdeklik elsősorban, hanem az, hogy hozzá tudnak-e jutni ahhoz, amire szükségük van. Lehet, hogy Csehországból több gyógyszert exportálnak, még sincs hiány, míg nálunk kizárólag a forgalmazók önkényén múlik, hová miből mennyit szállítanak.

A gyógyszerészkamara elnöke, Ondrej Sukeľ szerint a kivitt mennyiség sokkal nagyobb, mint egymillió doboz, mert a forgalmazók egyszerűen nem jelentenek mindent. 

 

Vrabec Mária szövege teljes egészében itt olvasható:

Kapcsolódó cikkünk
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?