A karácsonyi nagybevásárlások idején azok a kereskedők jártak legjobban, akik már e-shopot is működtetnek, vagyis a vevők interneten is rendelhettek tőlük
Különösen Szlovákiában igaz ez, ahol a lakosság fele nincs beoltva, a boltok többségébe viszont csak az oltottak mehettek be. Csakhogy az e-shopokban vásárolt áru korántsem jelent biztos nyereséget a vállalkozóknak, mert a vevők visszaküldhetik, aminek egy részét meg is kell semmisíteni. A többség már nemcsak, hogy megtanulta, mire kell vigyázni az internetes vásárlásnál, de megtalálta a módját is, hogyan élhet vissza a törvény adta lehetőségekkel.
Hány napon belül van jogában indoklás nélkül visszaküldeni az árut a vásárlónak? Miért van erre lehetőség? Az áruk hány százalékát küldik vissza a vevők a hazai webshopokba? Hogyan élnek vissza egyes vásárlók ezzel a jogukkal? Mi a visszaküldött ruhák sorsa? Visszafizetés visszaküldés nélkül? Mit csinálnak az elektronikai cikkeket árusító kereskedők a visszaküldött áruval? Mi lehet a megoldás?
Vrabec Mária írásából például ilyen kérdésekre is választ kapunk, elolvasható a már megvásárolható Vasárnapban!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.